Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Soyer'in İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarında kullandığı ifadeleri eleştirerek, şunları kaydetti:

"Açıklamasında ecdadımıza saygısızlık yapan, onlara hakaret eden bir dil kullandı. İzmir'i ve ülkemizin önemli bir kısmını işgal eden 'Yunan mezalimi' diye kayıtlara geçen nice zulme imza atan Yunan'a dair tek bir cümle dahi kurmuyor. Ben buradan sormak istiyorum, aziz Türk milleti ecdadıyla kavgalı bir millet mi? Cumhuriyet dönemi de bizim ecdadımızdır, Osmanlı da bizim ecdadımızdır, Selçuklu da bizim ecdadımızdır. Bizim ecdadımızın tarihte ne kadar gittiğini tarih kitapları bile tam yazamıyor. Bilinen tarihe baktığınızda ordumuzun 2200 yıl gibi uzun bir kuruluş dönemini kutlayan bir Türkiye var. Eğer biz sadece dün meydana geldiysek binlerce yıllık ordumuzun kuruluşunu niye kutluyoruz? Malazgirt Zaferi'nin 951. yılını kutladık. Madem biz dün yoktuk, ecdadımız yoktu, niye 951. yılını kutluyoruz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10'uncu ölüm yıldönümünde Neşet Ertaş paylaşımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10'uncu ölüm yıldönümünde Neşet Ertaş paylaşımı

Türkiye'nin tarihini, dönemlere göre bölüp tarihin bir dönemini kabul edip diğer dönemini reddetmenin, ecdadın bir kısmına saygı duyup öbür kısmını reddetmenin bu millete de bu tarihe de yapılmış en büyük kötülük olduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Anadolu topraklarını, inşallah kıyamete kadar yurt olarak bize emanet eden, kazanan Sultan Alparslan ve arkadaşlarıdır. Ondan sonra gelenler bu toprakları tahkim ederek, koruyarak bize emanet ettiler ve bu toprakları 20. yüzyılın başında işgalcilerden arındıran, onlardan kurtaran, onları denize döken, yeniden tartışmasız inşallah kıyamete kadar aziz Türk milletinin vatanı haline getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. Burada Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bütün büyüklerimizi, kahramanlarımızı, liderlerimizi, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bizimdir, Sultan Abdülhamid de bizimdir, Fatih de bizimdir, Yavuz da bizimdi, Ertuğrul Gazi de, Osman Gazi de, Sultan Alaeddin de, Sultan Alparslan da bizimdir. Bunların arasına kimse ayrım gayrım sokamaz."

"Kendi ecdadını ihanetle suçlayan bir evlat olabilir mi?" diye soran Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz burada binlerce yıldır var olan bir milletiz. İnşallah kıyamete kadar da var olacak, hem bayrağımız hem devletimiz hem istiklalimiz hem birliğimiz ve dirliğimizle dimdik ayakta duracağız. Ecdadımızla hesaplaşma, onları kötüleme, onları milletin evlatlarının gözünde itibarsız hale getirmek isteyenler, uzun zaman bunun uğraşını verdiler. Kimi itibardan düşürebildiler? Hamdolsun hiçbirini itibardan düşüremediler. Bundan sonra da düşüremeyeceklerdir. Türk milleti kendi ecdadına saygı duyanlarla, onları ihanetle suçlayanları birbirinden ayıracak. Memleketini işgal edenleri kötüleyecek bir cümle kurmayanlarla ecdadını kötüleyen nice cümleler kuranları bu millet vicdan terazisinde tartacak, bir kez daha mahkum edecektir. Benim bundan hiç şüphem yoktur. Buradan Tunç Soyer'e ve onun gibi düşünen herkese bir kez daha söylüyorum. Bu milletin kendine de ecdadına da ne sizin ne sizin gibi düşünenlerin asla gücü yetmemiştir, bundan sonra da yetmeyecektir. Bu millet bunlara asla izin vermeyecektir."

Bahçeli: İflah olmaz bir cahillik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Soyer'in açıklamasını cahillik olarak niteledi.

Bahçeli, "Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün iş birlikçi siyasetçilerinin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır." ifadlerini kullandı.

Kurtulmuş: Osmanlı da bizimdir, Cumhuriyet de 

Tunç Soyer'e AK Parti'den de eleştiriler geldi. Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş "Milletimiz hep beraber kurtuluş mücadelesi verdi." dedi.

"Bizim gibi büyük milletlerin hayatı hikaye okunur gibi okunmaz bir roman gibidir. Osmanlıyı Cumhuriyetten ayıracak hiçbir şey yoktur. Osmanlı da bizimdir. Cumhuriyet de bizimdir. 24 medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülkeden bahsediyoruz." diyerek tepkisini dile getirdi.

Ömer Çelik: Osmanlı Devleti’ni hedef alması şuursuzluktur

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik "Cumhuriyet de Osmanlı Devleti de bizimdir" ifadesini kullanarak şunları kaydetti;

"Güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, ülkemize yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti’ni hedef alması şuursuzluktur.

Daha önce de ifade etmiştik: kim Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kavga ettirmeye çalışıyorsa, milletin egemenlik hakları ile sorunu vardır. Bütün siyasi misyonu Cumhuriyetimiz ile Osmanlı Devleti’mizi kavga ettirme üzerine kurulmuş olanlar var. Cumhuriyetimize sahip çıkmak için tarihimizin büyük köklerinden Osmanlı Devleti ile kavga etmek milletimizin kimliğine saldırıdır. Cumhuriyet de bizim, Osmanlı Devleti de…"

Hamza Dağ: Seneye kutlamaları Atina’da yapın da tam olsun

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da tepkisini, "Tarihi acıyla ve kahramanlıkla dolu olan İzmir’imize büyük hakarettir. Osmanlı’yı hain ilan ediyor ama işgalci Yunan’ın adını zikredemiyor bile. Seneye kutlamaları Atina’da yapın da tam olsun" sözleriyle dile getirdi. 

Destici: Asıl gaflet, dalalet ve ihanet içinde olanlar kendileridir

Soyer'in sözlerine bir tepki de Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'den geldi. İstanbul'da açıklama yapan Destici, şunları kaydetti;

"Bu çikin, hadsiz, sözlerinden tarih bilmezliğinden, ecdat tanımazlığından, kadir kıymet bilmezliğinden dolayı önce şiddetle kınıyorum ve bütün bu sözlerini lanetleyerek kendisine iade ediyorum. Türk Tarihi bir ve bütündür. Metehan'dan bugüne kadar. Bunun içerisinde ayrımcılık yapmak, bunun içerisinde bölücülük yapmak ve ecdadı dalaletle hem de Mustafa Kemal Paşa'nın sözleriyle dalalet, gaflet, hatta ihanetle suçlamak en büyük hadsizlik, en büyük densizlik ve bu vatana, bu millete, ecdada yapılabilecek en büyük ihanettir. Soyer ve onun zihniyetindekiler ihanet içerisindedirler. Asıl gaflet, dalalet ve ihanet içinde olanlar kendileridir."