Elon Musk’ın sahibi olduğu şirket, geçen yıl Twitter Blue’nun yeniden lansmanıyla birlikte ücretli doğrulamayı tanıtmıştı. Hizmet, devam eden yeniden markalaşma çalışması sırasında XBlue olarak yeniden adlandırıldı.

Şirket ücretli abonelikler için ‘‘XBlue Hakkında’’ başlıklı yardım sayfasını güncelledi ve onay işaretini gizleseniz bile bazı yerlerde görünebileceğini söyledi.

Açıklamada, ‘‘Bir abone olarak hesabınızdaki onay işaretinizi gizlemeyi seçebilirsiniz. Onay işareti profilinizde ve gönderilerinizde gizlenecektir. Onay işareti bazı yerlerde görünmeye devam edebilir ve bazı özellikler aktif bir aboneliğiniz olduğunu göstermeye devam edebilir. Onay işaretiniz gizliyken bazı özellikler kullanılamayabilir. Bu özelliği sizin için daha iyi hâle getirmek üzere geliştirmeye devam edeceğiz’’ ifadeleri yer alıyor.

Bu düzenlemenin, doğrulanmış bir hesap olduğunu göstermeden abonelik özelliklerinden yararlanmak isteyen kullanıcılara yardımcı olacağı düşünülüyor. Onay işaretini gizleme seçeneği, hesap ayarlarının ‘‘Profil özelleştirme’’ bölümünde görünecek.

GameX 2023’te Ece Seçkin ile coşkusu GameX 2023’te Ece Seçkin ile coşkusu

Uygulama mühendisi Alessandro Paluzzi, Mart ayında Twitter’ın kimlik doğrulaması ile onay işaretlerini gizlemek için bir özellik üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Önemli kişilerin eski doğrulanmış hesapları ile onay işareti için ödeme yapan kullanıcıları ayırt etmek zor olduğu için ücretli doğrulama konusunda çok fazla tepki vardı. Nisan ayında Twitter eski onay işaretlerini kaldırdı. Ancak daha sonra ödeme yapmamış olsalar bile seçili hesaplara onay işaretlerini geri verdi.

Yeniden lansmandan bu yana şirket, insanları platformda daha fazla gönderi paylaşmaya teşvik etmek amacıyla gönderiler için 10 bin karakter sınırı, 3 saatlik video yükleme sınırı, zaman akışında daha az reklam ve son olarak abone olan kullanıcılar için reklam geliri paylaşımı gibi özellikler getirdi. Mayıs ayında platform, doğrulanmış kullanıcılar için şifreli DM’ler gibi özellikleri de etkinleştirdi.