'American Beauty' (Amerikan Güzeli), 'Seven' (Yedi), 'The Usual Suspects' (Olağan Şüpheliler), 'LA Confidential' (Los Angeles Sırları) gibi yapımlarla adını geniş kitlelere duyuran Hollywood yıldızı Kevin Spacey (63), 14 yaşındayken kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden ABD'li aktör Anthony Rapp ile davalık olmuştu. Cinsel taciz ile suçlanan ünlü aktör, geçtiğimiz haftalarda Rapp'ın açtığı davasa için Manhattan'daki mahkeme binasına gitmişti.

"BENDEN İZİN İSTEMEDİ"

Rapp, ifadesinde mahkemeye; Spacey ile bir Broadway şovunda, aktörün sahne aldığı 'Long Day's Journey Into Night'ta sahne arkasında tanıştığını söylemişti. Anthony, Kevin'ın onu birkaç gün sonra dairesinde verdiği bir partiye davet ettiğini ve kendisinin de gitmekten 'onur duyduğunu' açıklamıştı.

Rapp

Çin'de Covid-19 salgınında yine rekor rakam! 1 günde 35 bin 183 yeni vaka Çin'de Covid-19 salgınında yine rekor rakam! 1 günde 35 bin 183 yeni vaka

Ancak Rapp, eve gittiğinde ışıkların 'loş' olduğunu fark ettiğini ve Spacey dışında kimseyi tanımadığını aktarmıştı. Kendini 'garip ve utangaç' hissederek televizyon izlemek için bir yatak odasına gittiğini açıklayan oyuncu, bir süre sonra meslektaşının odanın kapısına geldiğini ve diğer tüm konukların gitmiş gibi göründüğünü belirtmişti:

"O anda bir şeylerin gerçekten yanlış olduğunu biliyordum" diyen Rapp, sözlerine; "Oradan çıkmam gerekiyordu. Kendimi araba farlarını görmüş bir geyik gibi donmuş hissettim. Ne yapacağımı bilmiyordum. Bir şekilde kaçmayı başardım" şeklinde devam etmişti.

"GİTMEK İSTEDİĞİNDEN EMİN MİSİN?"

Rapp, bir dakikalığına tuvalete gittiğini çünkü orasının 'güvenli bir alan' olduğunu düşündüğünü ve kendini toparladığını aktardı. Oyuncu, sonra banyodan çıkıp ön kapıya gittiğini ama Spacey'nin onu takip ederek kapıya yaslandığını söylemişti. Anthony'nin ifadesine göre; ünlü isimin "Gitmek istediğinden emin misin?" diye sordu, kendisi ise "İyi geceler" diyerek cevap vermişti.

Rapp 1

DailyMail'de yer alan habere göre; Anthony Rapp, "14 yaşında bir çocuktum ve böyle bir deneyim yaşamayı asla kabul etmedim. İnanılmaz derecede korkutucu ve çok endişe vericiydi. Bir çocuk olarak kaçacak fırsatım olduğu için kendimi şanslı hissediyorum" şeklinde konuşmuştu.

AVUKATI YALANLADI

Spacey'nin avukatı Jennifer Keller ise jüri üyelerine, Rapp'in hikayesinin 'yanlış' olduğunu ve onun sadece Hollywood'un en üst kademesine yükselirken cinsel yönelimini ifşa etmediği için Spacey'e içerleyen, orta derecede başarılı bir aktör olduğunu söylemişti.

SPACEY'NİN AVUKATI: ADALET İSTİYORUZ

Spacey'nin avukatı Jennifer Keller, duruşmanın başında mahkemeye müvekkilinin 'adalet istediğini' söylemiş ve "Her iki tarafı da dinledikten sonra, bu iddia edilen saldırının hiçbir zaman gerçekleşmediğine ikna olacaksınız" demişti.

"BUNUN NASIL MÜMKÜN OLABİLECEĞİNİ BİLEMİYORUM"

Ekim 2017'de yayımladığı bir yazıda, Rapp, Spacey'nin kendisini kucaklayarak havaya kaldırdığını, bir yatağın üzerine bıraktığını ve üzerine yattığını ileri sürmüştü. Mahkemede kendisini savunmak için söz alan Spacey, Rapp'in beş yıl önce bu iddiaları ortaya atması karşısında şoke olduğunu belirtti.

Rapp 2

63 yaşındaki oyuncu, "Bunun nasıl mümkün olabileceğini bilmiyorum" dedi ve Rapp o dönemde reşit yaşta olmadığı için kendisine cinsel açıdan herhangi bir ilgi göstermiş olamayacağını savundu.

KARAR ÇIKTI

Tüm bu ifadelerin ardından jüri, 40 milyon dolar tazminat talep eden Bay Rapp'ın, Spacey'nin 'cinsel veya mahrem bir vücut kısmına dokunduğunu' kanıtlayamadığını tespit etti ve Yargıç Lewis Kaplan'ın davayı reddetmesine yol açtı. DailyMail'de yer alan habere göre; panelin karara varması sadece bir saat 20 dakika sürdü.

SUÇLANAN İLK AKTÖRLERDEN BİRİ

Öte yandan Kevin Spacey, Hollywood’da 2017 yılında Harvey Weinstein skandalının ortaya çıkmasından ve 'MeToo' hareketinin büyümesinden sonra tacizle suçlanan ilk aktörlerden biriydi. İlk olarak Anthony Rapp, Spacey tarafından taciz edildiğini iddia etmiş; ardından Hollywood yıldızına 'House Of Cards' dizisi setinden isimler de dahil olmak üzere birçok taciz suçlaması yöneltilmişti. Suçlamaların ardından yer aldığı birçok projeden çıkartılan Spacey, o tarihten beri herhangi bir büyük projede yer alamadı.