Çocuğu olanlar desteğin detaylarını merak ederken para desteğinin çocuk sayısına göre değiştiği bildirildi. Ailelere verilen yardım miktarı ise birinci çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için de 600 TL olarak belirlendi. 2015 yılından sonra doğum yapmış tüm anneler bu para için başvuru yapabilir ve paralarını PTT’den alabilir. Daha önceden başvuru yapan başvurusu onaylananlar ve parasını henüz almayanlar ise bugünden itibaren PTT’ye giderek parasını alabilecek.

AİLELERE 1.300 TL’YE KADAR PARA VERİLİYOR

Çocuğu olan aileye para veriliyor. 1-2-3 çocuklu ailelere PTT’den 300, 400, 600 TL veriliyor. 2015 yılından itibaren doğum yapan tüm annelere çocuk parası ödenmeye başlandığı belirtilerek T.C. kimlik numarasıyla internet üzerinden başvuru yapılabileceği aktarıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara internet üzerinden başvurulabildiği belirtilerek bu yardımdan, 15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapmış tüm annelerin faydalanabildiği vurgulandı.

Yeni doğan çocuk yardımı için TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den başvuru imkanı var. Ayrıca Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara da başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

BAŞVURU DETAYLARI

Konu ile ilgili olarak çocuk parası alabilmek için öncelikle ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kaydettirmesi gerektiği belirtilerek sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Doğum Yardım Başvuru Dilekçesi’ni eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanması gerektiği ifade edildi.

Yemek kartı yemek çeki kullananlar dikkat! Yemek kartı yemek çeki kullananlar dikkat!

Bununla beraber dilekçeyi doldurduktan sonra başvurunuzu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabileceğiniz duyuruldu.