Ancak psikolojik olarak sıkıntılı günler yaşadığından uzun süre televizyon ve sinema dünyasından uzak kalmıştı. O kötü günler sona erdi.

Geçmişte yaşadığı sıkıntıları atlatan Kural, ‘Yıldızlara Bak’ isimli sinema filmi için kamera karşısına geçti. Filmde, Öğretmen Selim karakterine can veren Kural, “Aşırı dram yüklü bir film; oynarken de senaryoyu okurken de çok ağladım” diyor. 28 Ekim’de vizyona girecek filmde Kural’ın hayatından da kesitler var.

Hayat nasıl gidiyor, nasılsın?

Eskisi gibi değil hiçbir şey. Çok daha da iyi olacak gibi. Ben buna tüm kalbimle inanıyorum. Şükrediyorum bugünlere ve artık her şeyin kıymetini çok daha iyi biliyorum. Yaşanması gerekenler yaşandı ve bitti. Hiçbir şeyden pişman değilim.

Eskiden kıymet bilmiyor muydun?

Elbette biliyordum lakin yaşadığım şeyler takdir edersiniz ki hiç de kolay değildi. Dibi görüp tekrar yüzeye çıkmak hiç de kolay değildir. Zor günlerdi ve kolay aşılmadı. İnanın her şeyin bir bedeli vardı. Ben de ödedim.

Yaşadığın en büyük zorluk neydi?

Zirveden bir anda yere çakıldım ve bunu kendi kendime yaptım. Şimdi sahalara döndüm, aslanlar gibi işimin başındayım. Kendi kendime düştüm, kendi kendime de kalktım. Sonuçta kim ne yaparsa yapsın kendine yapıyor bu hayatta. Ben de kendime yaptım ne yaptıysam. Başkasının kılına zarar getirmedim. Karıncayı bile ezmedim. Kimseyi üzmedim, üzmem de.

KENDİME VE HER ŞEYİN DÜZELECEĞİNE HEP İNANDIM

Peki nasıl aştın o buhranı? Kendime ve her şeyin düzeleceğine hep inandım.

Değişimin nasıl başladı?

Serkan Aydın Saç Ekim Merkezi sayesinde oldu her şey. Beni çok teşvik ettiler. Saçımla başladı özüme dönüşüm. Önce saçlarım döndü hayata sonra bana bir özgüven geldi. Serkan Aydın, bana “Arda birkaç aya kalmaz özüne döneceksin, eski Arda gibi göstereceğiz seni” dedi. Gerçekten de dediği gibi oldu. Kendime geldim.

SETLERE DÖNMEK GÜZEL BİR HİS

Yeni bir sinema filminde başrol oynadın. Yeniden sahalara dönmek nasıldı?

Heyecanlı ve çok güzel. İnsanın sevdiği işi yapmasından daha güzel ne olabilir ki? Epey emek harcadık ama değdi. Gerçekten her şey güzel gidiyor. Setlere dönmek güzel bir his, güzel şeyler yapıyoruz.

FİLMDE BENİM HAYATIMDAN DA KESİTLER VAR

Filmin konusu ne?

Hayatta yaşadığımız kötü olayların başımıza neden geldiği hakkında düşünmek ve nasıl mücadele edebileceğimizi anlatmak istedik. Bu filmde içsel yolculuğumuzun dışavurumunu hissettirmek istedik. Güzel olacağını düşünüyorum. Setleri özlemişim gerçekten. Yeniden ortaya çıkmak, geri gelmek gibi bir anlamı var bu filmin. Filmde zaten benim hayatımdan da kesitler var.

Kimler var ekipte?

Yönetmen koltuğunda Doruk Tüzel var. 28 Ekim’de vizyona girecek. Altan Erkekli ve Güven Hokka, Tarık Papuççuoğlu, Mehmet Ulay, Gizem Denizci, Öykü Gemici ve çocuk oyuncu Nilay Yeral gibi isimler yer alıyor. Gerçekten çok iyi bir ekip olduk. Önümüzdeki sezon aynı kişilerle bir de dizi projemiz var.

Hayat verdiğin karakterini senden dinleyebilir miyim?

Selim isimli bir öğretmeni canlandırıyorum. Hakikaten çok ağır bir dram. Selim, hamile eşini doğum sırasında kaybediyor. Büyük bir acı yaşıyor ve kendisini bir türlü toparlayamıyor. Karısının ölümünden de bebeğini sorumlu tutuyor ve bebeği terk ediyor. Yıllarca karısının yasını tutan Selim, karısının dokuzuncu ölüm yıldönümünü kızının doğum gününde anarken, kızıyla geçireceği vaktin azaldığından bihaber.

Selim biraz da sana benziyor yani?

Çok benzer yanlarımız var. Selim benim o kötü dönemimde yaşadığım her şeyi yaşıyor. Kendini salmış bir insanın hayatı nasılsa o şekil; kendine bakmayan, özenmeyen, bir şeye değer vermeyen, insanlara uzak…

OYUNCULUĞU HEM ÖZLEMİŞİM HEM ÖZLENMİŞİM

Özlemiş misin kameraları, oyunculuğu?

Hem çok özlemişim hem de özlenmişim. Sosyal medyadan gelen yorumlara bakınca çok mutlu oluyorum. Bugünü bekleyen o kadar çok sevenim varmış ki... Merak etmesinler artık daha sık görecekler beni.

ÖZEL BİR DİYETLE DEĞİL KOŞTURMAKTAN ZAYIFLADIM

Tam 13 kilo vermişsin. O eski halinden eser yok şimdi. Bunu nasıl becerdin?

Demet Akalın'ı şampanya hasta etti! Migreni tuttu 50 iğne oldu Demet Akalın'ı şampanya hasta etti! Migreni tuttu 50 iğne oldu

Aslında öyle diyet yapayım ya da çok dikkat edeyim diye bir çabam olmadı. Aşırı koşturdum. Set zaten yorucuydu. O yoğun çalışma içerisinde kilolar kendi kendine gitti zaten. Ben zaten çok yemek yemeyi seven bir insan da değilim. Az yerim, mesela ekmekle falan aram hiç yoktur.

KENDİMİ HİÇBİR ZAMAN LEONARDO DICAPRIO’YA BENZETMEDİM

Tekrardan 'Yerli Leonardo DiCaprio' unvanını almaya hak kazanmışsın. Ne hissediyorsun?

Ben kendimi hiçbir zaman Leonardo’ya benzetmedim. İnsanlar benzetiyordu. Saygı duyarım. Ben görselliğin ve dış güzelliğin geçici olduğunu düşünüyorum ama şimdi aynalara bakınca daha mutluyum.

HAYATI ÇOK SEVEN BİR ARDA VAR ARTIK

Sinemanın dışında nasıl bir hayatın var?

Çok sosyal bir hayatımın olduğu söylenemez. Kendime göre bir dünyam var. Sosyal medyayla çok ilişkim yoktu, yeni yeni kullanmaya başladım. Televizyon seyretmem. Hayatı çok seven bir Arda var artık, insanların da beni sevdiğini görünce çok mutlu oluyorum.

Kamer karşısındaki o ilk an nasıldı?

Sevdiğim bir iş olduğu için heyecanlıydı ama zor değildi, çünkü bu konuda yılların verdiği büyük bir tecrübe var. Zorlanmadım. Bir de oyuncu arkadaşlarım gerçekten çok büyük destek oldu bana. Ayrıca bildiğim bir işti o yüzden korkmadım.

Bir dönem yaşadığın psikolojik rahatsızlık nedeniyle destek almaya devam ediyor musun?

Şu anda almıyorum ama rahatsız olduğum dönemde elbette almıştım. Artık atlattım, geçti o günler.

Hayatında biri var mı?

Şu an yok. Yalnızım.

Maddi durumun nasıl?

Yeni yeni toparlıyorum. Zaten çok öyle kötü bir maddi durumum yoktu ama illa ki çalışmadığım için zorluklar çektiğim oldu. Lükse değer veren bir adam olmadım hiç. Çok da büyük paralara gerek duymadım açıkçası.

ALEV GÜRSOY CİMİN / POSTA