Asgari ücrete yeni zam yapılacağı iddia edildi. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere yeni asgari ücretin 5500 lira olduğunu duyurmuştu.

Asgari ücret zammı konusunda yeni düzenleme gerçekleştirildi. Bu düzenleme doğrultusunda 30 Haziran tarihli Resmi Gazete’de tüm detaylar kamuoyu ile paylaşılmıştı.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Son olarak Kayseri’de Femaş Metal Sanayii işçileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşında asgari ücrete yeni zammın kapısını bir kez daha araladı. Bununla beraber Kanun gereğince asgari ücrete bir yıl arayla en az bir defa zam yapılması göz önüne alındığında Temmuz ayında gelen yeni zamla birlikte Aralık ayında yapılacak zam ile ilgili zorunlulukta tamamen ortadan kaldırılmış oldu.

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin bir açıklama yapmıştı. Bakan Bilgin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Yeni yılın ilk halka arzları açıklandı Yeni yılın ilk halka arzları açıklandı

“Yıl sonunda bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ezdirmeyeceğiz. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız”

ASGARİ ÜCRETE ÜÇÜNCÜ ZAM

Ayrıca bir iddiaya göre 2023’ten önce asgari ücrete bir zam daha gelebileceği belirtildi. Ayrıca bu zam için enflasyonun artmaya devam etmesi gerekçe olabileceği iddia edildi. Kulislerden gelen son iddialara göre ise Kasım ayında asgari ücrete zam yapılabileceği belirtildi. Bu noktada asgari ücretin 6.700 TL olabileceği paylaşıldı.

Editör: Emel Kılıç