Ayak kokusu ayağın uzun süre hava almamasından kaynaklanabilir. Bu durumda ayaklarınızı havalandırmalı ve temiz olduğundan emin olmalısınız.

 AYAK KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Farklı nedenlere bağlı olarak ayak kokusu oluşabilir. Karbonat, lavanta yağı, siyah çay ya da sirke gibi doğal yöntemler ile ayak kokusunu gidermek mümkündür. Çorabınızın içine bir miktar karbonat ya da ayak pudrası dökerek ayağınızın terlemesini engelleyebilir ve kokuya çözüm bulabilirsiniz.

Eğer ayağınızın uzun süre kapalı kalmak durumunda ise bunun için de ayaklarınızı tuzlu suda bekletirseniz bakteriler ölür ve kötü koku oluşumu engellenir. Ayrıca ayak bakımınıza dikkat ederek de kokuyu engelleyebilirsiniz.

ayak kokusu

AYAK KOKUSU NEDEN OLUR?

Ayak kokusu günlük hayatta rahatsız edici bir durumdur ve buna neden olan en önemli etken de ayağın uzun süre hava almaması ve kapalı kalmasıdır.

Eğer uzun saatler boyunca ayak kapalı kalırsa terleme meydana gelir ve bu da ayağın kokmasına neden olur. Kokuya sebep olan durum terleme sonrasında ortaya çıka bakterilerdir.

Portakal kabuğunu sakın çöpe atmayın! Portakal kabuğunu sakın çöpe atmayın!

Ayaktaki kötü kokuya neden olan durumlar arasında obezite, bazı metabolik hastalıklar ve hormonal değişimler de vardır. Genetik etkenler de ayak kokusunda etkili olabilir.

Bu gibi durumlarda kişilerin yanlış ayakkabı seçiminden uzak durmaları ve naylon çorap kullanmamaları gerekir. Ayak sağlığına dikkat etmek, ayakları sürekli yıkamak ve çoraplarda pamuklu tercih etmek ayak kokusunun azalmasını sağlayabilir.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Ayak kokusuna neden olan durumun bilinmesi önlenmesi açısından önemlidir. Ayak kokusunu engellemek için teri emen pamuklu çorapların tercih edilmesi gerekir. Çünkü naylon ve sentetik içerikli çoraplar ayakta terlemeye neden olur ve bu da koku oluşmasına sebep olabilir.

Ayak sağlığını korumak ve kokuyu engellemek için pamuklu çoraplar giyilmelidir.

Ayrıca giyilen çorabı birkaç kereden fazla giymek de kokuya neden olabildiği için dikkatli olunması gerekir. Ayak kokusunu ayak pudrası kullanarak da önlemek mümkündür.

Eğer ayağınıza çorap giymeden ayak pudrası dökerseniz hem ayağınızın terlemesini engeller hem de kötü koku oluşumunun önüne geçersiniz.

Ayak sağlığını düzenli olarak takip etmek de kokunun oluşmaması adına önem teşkil eder. Ayaklarda, parmak arasında ya da tırnaklarda oluşabilecek olan mantar ya da çeşitli kabarcıklar da kokuya sebep olabilir.