Sosyal medyada kullanıcıların ballandıra ballandıra anlatıkları Airfryer mazeralarına mutlaka denk gelmiş hatta siz de koşup bir Airfryer mutlaka almışsınızdır.

Bir anda bu kadar popüler olan bu Airfryer nedir? Nasuıl pişirir? dahası ne kadar sağlıklıdır?

Airfryer (Hava fritözü) nedir?

Airfryer bir hava fritözü, tezgahınızda yer alan süper güçlü bir konveksiyonlu fırın olarak tanımlanabilir. Sağlık sitesi healthline airfryer tanımını şöyle yapıyor: "Airfryer, sıcak havayı yiyeceklerin etrafında dolaştırarak yiyecekleri kızartan mutfak aletleridir. Havada kızartılmış yiyeceklerin, benzer bir tat elde etmek için daha az yağ gerektirdiğinden, derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha sağlıklı olduğu iddia ediliyor."

Çok az yağla, ancak Maillard reaksiyonu olarak adlandırılan yöntem aracılığıyla yiyecek üzerinde güzel bir kahverengi gevrek oluşturarak kızartılmış yiyeceklerin lezzetli özelliklerinden bazılarını taklit eder.

Airfryer

Airfryer (Hava fritözü) ne kadar sağlıklı?

Derin yağda kızartılmış yiyecekler, hidrojenasyon adı verilen bir süreçten geçen doymamış yağlar olan yüksek düzeyde trans yağ içerdiğinden sağlığınız için pek iyi değildir. Pek çok araştırma, trans yağların kalp krizi ve felçten obezite ve diyabete kadar bazı risklerin artmasıyla bağlantılı olabileceğini söylüyor.

Hava fritözlerinin zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltabileceğine dair bazı kanıtlar da bulunuyor. Belirtildiği gibi, yiyeceklerin esmerleşmesi Maillard reaksiyonundan kaynaklanıyor. Nişastalı yiyecekleri yüksek sıcaklıklarda pişirirken akrilamid oluşumuna neden olabilir. Bu kimyasal, yiyeceğe karakteristik kahverengi rengini ve lezzetli lezzetini verir, ancak bazı araştırmalar kansere katkıda bulunabileceğini iddia ediyor.

Hava fritözlerinde kızartma, akrilamidin yanı sıra diğer potansiyel olarak tehlikeli bileşikleri üretmeye devam ederken, kaynatma ve buharda pişirme gibi diğer yöntemler üretmeyecektir. Healhline ise haberinde bu konuda "Havada kızartılmış yiyecekler yağ, kalori ve akrilamid bakımından derin yağda kızartılmış yiyeceklere göre daha düşüktür ve bu da onları daha sağlıklı bir seçenek haline getirir. Bununla birlikte, bunlar hala kızarmış yiyeceklerdir" diyor.

Kanıtlar, genel olarak, havalı fritözlerin derin yağda kızartmadan daha sağlıklı yiyecekler üretebileceğini göstermektedir. Ancak, şimdilik, özellikle ızgara veya fırınlama gibi diğer pişirme yöntemlerine kıyasla hava fritözlerinin nasıl çalıştığını inceleyen çok az araştırma var.

Airfryer (3)

Airfryer (Hava fritözü) enerji sarfiyatı nedir?

Pişirme hazneleri geleneksel bir fırından daha küçük olduğundan, ısınmak için daha az enerjiye ihtiyaç duydukları söylenir.

VPN kullanmak suç mu? İşte cevabı... VPN kullanmak suç mu? İşte cevabı...

Airfryer'ın artıları-eksileri nelerdir?

Bir hava fritözü daha kalori alımını azaltmaya ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Healthline haberinde "Havada kızartılmış yiyecekler yağ, kalori ve akrilamid bakımından derin yağda kızartılmış yiyeceklere göre daha düşüktür ve bu da onları daha sağlıklı bir seçenek haline getirir. Bununla birlikte, bunlar hala kızarmış yiyeceklerdir" diyor.

Geleneksel derin kızartma ile karşılaştırıldığında, havada kızartma, yiyecekleri pişirmek için daha uzun sürer.

Havada kızartılmış gıdalar, derin yağda kızartmaya göre biraz daha farklı bir tat ve daha az gevrek bir kıvam üretme eğilimindedir.

Havada kızartma, derin kızartmadan daha sağlıklı olsa da, havada kızartılmış gıdalarda zararlı kimyasallar hala daha düşük seviyelerde bulunur.

Bir airfryer derin kızartma gıdalarından daha sağlıklı bir seçenektir ve yalnızca et ve patatesleri değil, brokoli, patates, soya peyniri veya yumurta gibi diğer besleyici gıdaları kızartmanın yaratıcı bir yolu olabilir. Derin kızartma ile karşılaştırıldığında, bir airfryer kullanmak, yiyeceklerinizdeki yağ, kalori ve potansiyel olarak zararlı bileşiklerin miktarını azaltabilir.