İki usta oyuncu, Meral Zeren ve Bülent Kayabaş'ın arasında duran bu sarışın, mavi gözlü küçük kız, ilk kez 6 yaşındayken Minik Cadı filmiyle kamera karısına geçmişti.

O küçük kız Çiçek Dilligilden başkası değil. 1969 yılında İstanbulda dünyaya gelen Çiçek Dilligil'in babası Türk tiyatrosunun ve sinemasının unutulmaz ustalarından Avni Dilligil annesi yine duayenlerden biri olan Belkıs Dilligil. Abisi de yine aile mesleğini sürdüren Rahmi Dilligil.

Çiçek Dilligil 1

Sanatçı bir ailenin içine doğan Çiçek Dilligil'de daha çocuk yaşta mesleğini çoktan seçmişti. 1975 yılında Minik Cadı ile kamera karşısına geçen Dilligil, daha sonra da hem sahnede hem kamera karşısında oyunculuğu sürdürdü. Mine, Ayrılık, gibi sinema filmlerinin yanı sıra aralarında Dudaktan Kalbe, Baskül Ailesi, Kaygısızların da bulunduğu çok sayıda dizide oynadı.

Bora Öztoprak ile mutlu bir evlilik sürdüren ve boyunu geçen bir erkek evlada sahip olan Çiçek Dilligil, son döneme mide küçültme operasyonu geçirerek verdiği kilolarla gündeme gelmişti. Çicek Dilligil Aliye Rona'nında yiğenidir (halası).

Çiçek Dilligil 4

Çağla İle Yeni Bir Gün programına Bora Öztoprak ve eşi oyuncu Çiçek Dilligil konuk olmuştur. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Çiçek Dilligil kimdir, kaç yaşında? Çiçek Dilligil nereli, mesleği nedir? Çiçek Dilligil hayatı ve biyografisi nedir?

Çiçek Dilligil kimdir sorusunun yanıtı merak ediliyor. Çağla İle Yeni Bir Gün programına Bora Öztoprak ve eşi oyuncu Çiçek Dilligil konuk olmuştur. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Çiçek Dilligil kimdir, kaç yaşında? Çiçek Dilligil nereli, mesleği nedir? Çiçek Dilligil hayatı ve biyografisi nedir? İşte detaylar haberimizde...

Çiçek Dilligil 2

ÇİÇEK DİLLİGİL KİMDİR?

Lütfiye Çiçek Dilligil Öztoprak (d. 5 Haziran 1969, İstanbul) Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olan ve Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Rahmi Dilligil'in kardeşi, oyuncu ve yönetmen Avni Dilligil ile oyuncu Belkıs Dilligil'in kızı olan sanatçı, sahne içinde yetişmesine karşın, profesyonel anlamda Kent Oyuncuları'nda yer aldı. Sanat hayatında ön plana çıkması atv'de yayımlanan Dinazorus adlı çocuk programıyla oldu. Sanatçı Bora Öztoprak'la evli olan Dilligil, Tiyatrokare ekibinde yer aldı. Çiçek Dilligil, tiyatroya oranla, rol aldığı sinema ve dizi filmlerle daha çok tanınmıştır. Şu anda MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi)'nde tiyatro eğitmenliği ve bölüm başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Eyüboğlu Koleji'nde de tiyatro eğitmenliği yapmaktadır. 17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde jüri üyeliği yapmıştır. (HÜRRİYET ARŞİV)

Dilan ve Engin Polat için "Tahliye" kararı Dilan ve Engin Polat için "Tahliye" kararı

Çiçek Dilligil 3

Editör: Ali Çetin Akbayrak