Discord özel mesajlarını kimi zaman silmek isteyebilirsiniz. Bir zamanlar oyuncuların gözde sesli sohbet yazılımı olan Discord, pandemi sırasında şirket çalışanlarının da radarına girdi ve tıpkı Zoom gibi, kullanıcı sayısını hızla artırdı. Her ne kadar Koronavirüs pandemisinin bitmesi ve hayatın yeniden normale dönmesiyle bir miktar kullanıcı kaybetse de, Discord oyunlar için "özel" yerini korumayı sürdüyor.

Discord nedir? Kimler kullanır?

Discord sesli sohbetin yanı sıra, metin mesajlarına da izin veren, kullanıcıların kendi sunucularını açarak arkadaşlarıyla sesli, görüntülü ya da yazılı haberleşebileceği bir iletişim uygulamasıdır.

Discord kullanıcıları uygulamayı ister Windows ya da macOS bilgisayarlarından, ister Android ya da iOS işletim sistemli telefonlarından, hatta dilerlerse oyun konsollarından bile kullanabilirler.

Oyuncular için geliştirildiği için, oynadığınız oyunu ya da masaüstünüzün görüntüsünü anlık olarak arkadaşlarınızla Discord üzerinden de paylaşabilirsiniz.

Ancak bizim yanıt vereceğimiz soru, Discord kanallarında biriken mesajlardan sıkılan, Discord özel mesajlarını ayıklamak isteyen ya da Android telefonlarındaki Discord uygulamasında mesajlardan nasıl kurtulacağını bilmek isteyen kullanıcılarca yöneltilen "Discord mesajları nasıl silinir" sorusu.

Discord mesajları nasıl silinir?

Discord mesajını silmek için yapmanız gereken şey çok basit. Mesajı silebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

Discord Mesaj Silme 1

  1. Silmek istediğiniz mesaja gidin
  2. Mesajın sağ üst tarafındaki üç nokta ikonuna tıklayın ya da alternatif olarak mesajın üzerine fare ile sağ klikleyin
  3. Çıkan menüde "Sil" seçeneğini işaretleyin
  4. "Bu mesajı silmek istediğinden emin misin" sorusuna "Sil" seçeneğini işaretleyerek yanıt verin.

Tebrikler! Discord mesajı silindi bile!

Discord'da toplu mesaj silme nasıl yapılır? Birden fazla mesaj nasıl silinir?

Discord'da tek bir mesajı silmenin kolay olduğunu gördük. Ancak birden fazla mesajı silmek istediğinizde ya da sunucunuzdaki mesajları temizlemeniz gerektiğinde ne yazık ki yukarıda açıkladığımız yöntemi kullanamazsınız.

Aynı şekilde, Discord da birden fazla mesaj silme ya da toplu mesaj silme konusunda kullanıcılara bir çözüm sunmuyor. Bu noktada kullanıcıların imdadına Discord botları ve botlar yardımı ile mesajları silebilme özelliği yetişiyor. Discord için hazırlanan bu botlar, birer yardımcı uygulama ve kullanıcının istediği kişiden gelen mesajları ayıklayıp silmesine veya belirlenen zaman dilimindeki mesajları toplu olarak silebilmesine olanak tanıyor.

Discord botlarının kurulumu da çok zor değil. Seçeceğini botu sunucunuza ekleyip, mesaj silebilmesi için ihtiyaç duyacağı izinleri ayarlamanızın ardından, Discord mesajlarını silmelerini sağlayabilirsiniz.

Discord'da silinen mesajı nasıl geri getirebilirsiniz?

Discord'da silinen mesajı nasıl geri getireceğinizi arıyorsanız size kötü bir haberimiz var; getiremezsiniz! Bu yüzden de, Discord size "Bu mesajı silmek istediğinize emin misiniz?" diye sorduğunda, iki kere düşünmenizde fayda var.

Çünkü bir kez sildiğiniz mesaja bir daha asla ulaşamayacaksınız.

Discord mesajları ve Discord sohbet telefondan nasıl temizlenir?

Discord mesajları silme işlemini telefondan yapacaksanız, aslında yukarıda anlattığımızdan çok da farklı bir şey yapmanız gerekmez.

  1. Silmek istediğiniz mesajı bulun
  2. Mesajın üzerinde basılı tutun
  3. Açılan menüden "Mesajı sil" seçeneğini seçin
  4. Mesajı silmek istediğinizi onaylayın

Telefonda Discord mesajını silmek için yapmanız gerekenler bu kadar.

Discord Mesaj Silme 2

Ancak Discord mobil uygulamasından, telefonunuzdan toplu mesaj silmek istiyorsanız size yine kötü bir haberimiz var. Bunu yapabilmek, yani Discord sohbetlerini toplu şekilde telefonunuzdan silebilmek için Discord botlarına ihtiyacınız olacak.

Mobil Discord Uygulaması da ne yazık ki toplu mesaj silme işlemi için çözüm sunamıyor.

Editör: Emel Kılıç