Dolar kuru BDDK kararı sonrası 17.3596 TL’den gerilediği 16.5433 TL seviyesinden başladığı yükselişini sessiz sedasız sürdürdü.

Doların yükselişe geçtiği dönemde “Şakkadanak satarım bir 10 milyon dolar, düşürürüm doları” sözleriyle fenomen haline gelen Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel çok önemli açıklamalarda bulundu. Batırel açıklamalarında dolara yatırım yapanların çok kötü batacağını belirtti.

DOLAR 6 LİRA GELİŞMESİ

Batırel açıklamalarında “Eylül ayında Türk ekonomisinde devrim niteliğinde büyük bir değişim yaşanacak” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

Taksiciler plaka fiyatları nedeniyle dert yanıyor Taksiciler plaka fiyatları nedeniyle dert yanıyor

“Yurt dışından bavulla dolar akacak. Kurlar yerlerde sürünecek. Türk lirası büyük değer kazanacak… Rakam vermek istemiyorum, ama bu durumda dolar 6 lira da olur, 8 lira da 9 lira da… Piyasadaki suni fiyat artışlarının kökü kazınacak.

BENZİN VE MOTORİN 10 LİRAYA DÜŞER

Bu durumda. 26 liradaki benzin-motorin 10 liraya düşer, bankalardaki 132 milyar dolarlık bireysel hesaplar yıldırım hızıyla çözülür. Maliyetler dip yapar üretim patlar, fiyatlar çakılır. Ucuzluk dönemi başlar. Vatandaş rahatlar, ne cari açık kalır, ne enerji faturası, enflasyonun yerinde de yeller eser.

Bu çok büyük rakam. Ya bu sanal işlemler tamamen yasaklanmalı, ya da kanuni düzenleme yapılarak kontrol altına alınmalıdır. Kolay para hayaliyle servetlerini batıranlar kurtarılmalıdır.”

EKONOMİK BUNALIM YAŞANIYOR

Batırel söz konusu açıklamalarında “Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girdiğini yazmıştım. Hazmedemediler.” ifadelerini kullanarak ABD başta Avrupa ülkeleri tarihlerindeki en büyük ekonomik bunalımını yaşadıklarını ifade etti.

“Ne enerjileri kaldı ne imalatları ne de güvenleri, kıvranıyorlar, varlıkları mum gibi eriyor, küçülüyorlar. Bizimle asla kıyaslanamazlar…” diyen Batırel yazısını, “Bayım sana söylüyorum, o topladığın dolarların turşusunu kuracağın günler çok yakın!.” ifadeleriyle noktaladı.