Dünya genelinde yasaklı filmler, ülkelerin kültürel, siyasi, dini veya ahlaki hassasiyetleri nedeniyle değişebilir. Bazı ülkelerde yasaklı olan filmler başka bir ülkede serbestçe izlenebilir.

Ancak, bazı dünya genelinde yasaklı veya sansürlenmiş filmler şunlardır:

"Querelle" (1982)- Film, eşcinsel ilişkileri ve cinselliği barındırmasıyla ABD ve Avrupa ülkelerinde rahatsız edici bulunarak birçok ülkede sansürlenmiştir.

"A Clockwork Orange" (1971) - İngiltere'de uzun süre yasaklanan film, şiddet içerikli sahneler ve cinsel temaları nedeniyle tartışmalara neden oldu.

"The Exorcist" (1973) - Bazı ülkelerde cinsel içerik ve dini hassasiyetler nedeniyle yasaklanan bu korku filmi, bazı ülkelerde sansürlendi.

"The Texas Chain Saw Massacre" (1974) - Şiddet içerikli sahneleri nedeniyle birçok ülkede yasaklanan film, bazı ülkelerde sansürlenmiştir.

"Cannibal Holocaust" (1980) - Şiddet içerikli sahneler ve gerçek hayvan öldürme sahneleri nedeniyle birçok ülkede yasaklanan bu İtalyan korku filmi, bazı ülkelerde hala yasaklıdır.

"The Last Temptation of Christ" (1988) - Dini hassasiyetler nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanan bu Martin Scorsese filmi, İngiltere ve ABD'de protestolara neden oldu.

"Natural Born Killers" (1994) - Şiddet içerikli sahneler ve sansürsüz dil nedeniyle birçok ülkede yasaklanan Quentin Tarantino yapımı film, bazı ülkelerde sansürlenmiştir.

"Irreversible" (2002) - Şiddet içerikli sahneler, cinsel içerik ve geriye doğru işleyen senaryosu nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

"Baise-Moi" (2000): Bu Fransız filmi, iki kadının şiddet ve cinsellik dolu yolculuğunu anlatır ve bazı ülkelerde sansürlenmiştir.

"Irreversible" – (2002) Aşırı şekilde işlenen tecavüz sahnesi nedeniyle bazı ülkelerde sansüre uğradı.

Bu liste, yasaklı filmlerin sadece birkaç örneğidir ve diğer filmler de ülkelerin farklı yasal düzenlemeleri nedeniyle yasaklanmış veya sansürlenmiştir.

Editör: Medya Tilkisi