The Shawshank Redemption (1994)

Filmde, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesi anlatılıyor. Andy, başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır.

The Green Mile (1999)

Film, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Edgecomb'un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir.

The Great Escape (1963)

Alman askerleri bu kamptan çıkmalarının imkansız olduğunu belirtseler de bir İngiliz asker, hendek kazıcısı ve usta bir hırsızdan oluşan ekip, imkansızı gerçekleştirmeye çalışır. Ancak sorun sadece kamptan çıkmış olabilmek değildir.

Papillon (1973)

Ünlü oyuncu 58 yaşında hayatını kaybetti Ünlü oyuncu 58 yaşında hayatını kaybetti

Daha önce küçük bir suçtan hüküm giyen 'Kelebek' lakaplı Henri Charriére, haksız yere cinayet suçuyla suçlanır. Masumiyetini kanıtlayamayan Henri, Fransa'nın kötü ünüyle tanınmış Şeytan Adası'ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye gönderilir.

Escape from Alcatraz (1979)

Kaçılması imkansız olarak gösterilen Alcatraz Hapishanesi'nden kaçmayı başaran 3 suçlunun gerçek hikayesini anlatan film, J. Campbell Bruce'un kitabından uyarlanmıştır. Çekildiği tarihe bakılmadan izlenilmesi gereken çok güzel bir film.

A Man Escaped (1956)

1943 yılının Fransa'sında Teğmen Fontaine (François Leterrier), Gestapo tarafından yakalanarak Montluc kalesine hapsedilir. Kaçışını detaylı bir şekilde planlayan teğmen planlarını ölüme mahkûm edilinceye kadar erteler. Almanlarla çalışmış olduğu bilinen Jost (Charles Le Clainche),teğmenle aynı hücreye yerleştirilir.

A Prophet (2009) - Jacques Audiard

6 yıllık cezasını çekmek üzere hapishaneye giren Djabena, hayata karşı geç kalmış bir adamdır. Okuması ve yazması yoktur. Henüz 19 yaşının sonunda, diğer mahkumlara göre oldukça zayıf görünmektedir.

Cool Hand Luke (1967)

Parmaklıklar Arasında, iki yıl hapis cezasına çarptırılan bir adamın kaçış öyküsünü konu ediyor. Savaş gazisi Luke Jackson, işlediği bir önemsiz savaş suçu nedeniyle iki yıllık bir hapis cezasına çarptırılır. Hapiste, bulundukları yerin patronu olduğunu kendisine bir şekilde göstermeye çabalayan Dragline ile tanışır.
Midnight Express (1978)

Yönetmenliğini Alan Parker'ın yaptığı 1978 yapımı Midnight Express (Geceyarısı Ekspresi) filmi, Amerikalı bir turist olan ve uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle İstanbul'da tutuklanan Billy Hayes'in gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan bir yapımdır.
Hunger (2008)

Diyalogsuz sahnelerin vuruculuğu ile başlayan film, tüm filme yayılan dehşetli gerçeklik duygusu ile izleyeni kavrıyor. Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkıyor.

Bronson (2008)

Dünya üzerinde isminin kalıcı olmasını isteyen Michael'ın aklına bir gün postane soymak fikri gelir ve eline aldığı silahıyla hiç düşünmeden bunu gerçekleştirir. İlk olarak 7 yıl olarak kararlaştırılan hücre hapsi, hapishane içerisindeki uygunsuz hareketleri sonucunda 34 sene olur.

Starred Up (2013)

Şiddete eğilimli genç Eric, henüz yaşını doldurmadan ıslahevinden alınarak yetişkinlerin karanlık dünyasına atılır. Bir yandan gardiyanlara ve hapishanedeki diğer mahkumlara kendini kabul ettirmesi gerekirken bir yandan aynı hapishanedeki babasına kendini ispat etmenin peşinded

Shot Caller (2017)

Kendi halinde bir aile babasıyken alkollü araç kullandığı için bir kişinin ölümüne sebep olan Harlon, bir anda kendini yaşamından tamamen zıt koşullar içinde bulduğu hapishane ortamında şiddet ve türevleriyle tanışır. Yeni ortamına kısa sürede adapte olan Harlon, Money mahlasıyla gangster'lik yolunda ilerler.

Escape Plan (2013)

Kendi tasarladığı hapishanede şimdilerde mahkum olarak yer alan Ray, yüksek güvenlik engellerini bir bir aşarak firar etmeyi planlamaktadır. Bu yolda hapishanenin en saygı duyulan mahkumlarından olan gizemli Emil ile anlaşır.