2024 Eurovision Şarkı Yarışması kapsamında gerçekleştirilen ilk yarı finalin açılışında tüm yasaklamalara rağmen Filistin asıllı İsveçli şarkıcı Eric Saade, bileğinde kefiye ile sahneye çıktı.

11 Mayıs'ta düzenlenecek 2024 Eurovision Şarkı Yarışması kapsamında gerçekleştirilen ilk yarı finalin açılışında şarkıcı Eric Saade, bileğinde Filistin kefiyesi ile sahneye çıktı.

Organizatörler, şarkı yarışmasının siyasi olmadığını söyleyerek, siyasi bir sembolün yer almasından ötürü üzgün olduklarını açıkladı.

33 yaşındaki İsveçli Saade’nin babası Filistinli.

Kızılcık Şerbeti dizisi oyuncusuna ne oldu? Ortalık bu haberle çalkalanıyor Kızılcık Şerbeti dizisi oyuncusuna ne oldu? Ortalık bu haberle çalkalanıyor

Eurovision Kefiye

Eurovision’u düzenleyen Avrupa Yayın Birliği (EBU) sözcüsü şu açıklamayı yaptı:

Eurovision Şarkı Yarışması canlı bir televizyon şovudur.

"Tüm sanatçılar yarışmanın kuralları konusunda bilgilendirilmektedir ve Eric Saade'nin etkinliğin siyasi olmayan doğasından taviz vermeyi seçmesinden dolayı üzgünüz."

Etkinlik öncesinde izleyicilere Filistin bayrakları, sembolleri veya çantaları getirmemeleri uyarısı yapıldı. İzleyiciler etkinlik alanına alınmadan önce sıkı bir aramadan geçirildi.

Eurovision’a hazırlık aşamasında, aralarında İzlanda, Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İsveç'in de bulunduğu bazı ülkelerin sanatçıları, Gazze’deki savaşın siviller üzerindeki yıkıcı etkisi nedeniyle İsrail'in yarışmaya katılımının askıya alınması çağrısında bulunmuştu. Bir kısmı, Rusya'nın diskalifiye edilmesini örnek gösterdi.

Organizatörler ise bu çağrıları geri çevirerek, "Ukrayna ve Gazze'deki durumun farklı olduğu" değerlendirmesini yaptı.

Editör: Medya Tilkisi