Kalbime gömerim o zaman’ isimli şarkısıyla bilinen Gökçe Kırgız Durukan’ın, marka haline getirdiği adından haksız kazanç elde ettiğini iddia ettiği Gökçe Kırgız Taner’in yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme, Taner’in ‘Gökçe Kırgız’ markasını kullanmasının durdurulmasına hükmetti. Ayrıca toplamda kendisine 146 bin 485 lira tazminat ödenecek olan davacı Durukan’ın, davalı Taner’in yazılı olarak özür dilemesi talebinin ise reddine karar verildi.

Mahkeme, davacı adına tecilli ‘Gökçe Kırgız’ ibareli markanın davalı tarafından kullanımının marka hakkına tecavüz teşkil eder durumda olduğunun tespit edildiğini belirterek ‘Gökçe Kırgız’ markasının davalı tarafça kullanımının durdurulmasına, hüküm kesinleştikten sonraysa kullanımının engellenmesine karar verdi.

Mahkeme, 70 bin 485 lira maddi, 75 bin lira manevi tazminatın, ayrıca bin lira da itibar tazminatının davacıya ödenmesine karar verdi.

GÖKÇE KIRGIZ TANER'DEN BASIN AÇIKLAMASI 

Gökçe Kırgız Taner mahkeme sonrası bir basın açıklaması yaptı...

KAMUOYUNA DUYURU

Sayın Kamuoyu, değerli sevenlerim;

Gökce KIRGIZ DURUKAN tarafından “Gökçe Kırgız” marka hakkına tecavüzün durdurulması ve oluşan maddi ve manevi zararın tazmini dava konusu ile İstanbul 1. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde aleyhime açılan dava dün itibariyle karara çıkmış olup, kısa kararda;“Gökce KIRGIZ DURUKAN adına tescilli olan "Gökçe Kırgız" ibareli markanın hüküm kesinleşinceye kadar tarafımca kullanımının durdurulmasına, hüküm kesinleştikten sonra ise kesin surette kullanımımın engellenmesine, ayrıca Davacı Gökce KIRGIZ DURUKAN’a maddi, manevi ve itibar tazminatı ödememe hükmedilmiştir.” Mahkemenin söz konusu kararı kesin karar olmayıp, yasaya aykırılığı sebebiyle Avukatım tarafından İstinaf Kanun Yoluna başvuru olunacaktır.

Henüz kesinleşmemiş ve konusu da “Gökçe Kırgız” Marka hakkına tecavüz olan bir davanın, karşı tarafça, kötü niyetle, isim ve marka adına açılmış bir dava kazanılmış gibi kamuoyuna yansıtılması kabul edilemez. Ad ve Soyadım ile ilgili  Gökce Kırgız Durukan tarafından açılmış bir dava olmadığını ve açılamayacağını da özellikle belirtmek isterim. Evliliğimden bu yana sahne hayatımda adım ve soyadım olan “Gökçe KIRGIZ TANER’i kullandığım da siz sevenlerimin bilgisindedir.

Şarkıcı Nev'e sahnede seyirci tepkisi! Şarkıcı Nev'e sahnede seyirci tepkisi!

Ayrıca, Müzik Dünyası içinde yer almayan söz konusu kişinin, sosyal medya ve televizyon kanallarında, gerçeği yansıtmayan ve tarafıma hakaret boyutunda olan açıklamalarına karşı gerekli yasal yollara başvuracağımı da belirtirim. Kamuoyunun bilgisine sunarım. 

Saygılarımla.

Gökçe KIRGIZ TANER

Editör: Medya Tilkisi