Saat 16.30'da dünyaya iniyorlar Saat 16.30'da dünyaya iniyorlar

Sağlığa birçok faydası olan balık, av yasağının kalktığı 1 Eylül'den bu yana tezgahlarda yer almaya devam ediyor.

Marmara Denizi'nde fırtınanın dinmesiyle birlikte Üsküdar Balık Pazarı'nda hamsi ve istavritin kilosu 70-80 liradan müşterisiyle buluşuyor. Geçtiğimiz hafta 120-150 lira arasında satışa sunulan hamsi ve istavrit neredeyse yarı fiyatına kadar düştü.

Bu sene hamsi ve istavritte bolluk yaşanırken, esnafın piyasada palamut ve çinekop bulmakta zorlandığı öğrenildi.

Üsküdar Balık Pazarı esnafı konuyla ilgili İLKHA muhabirine konuştu.

"Hamsi bugün biraz bollaştığı için 80 lira, dün daha az olduğu için 120 liraydı"

Üsküdar'da yaklaşık 40 yıldır balıkçılık yapan Hasan Demir, "Hamsi bugün biraz bollaştığı için 80 lira, dün daha az olduğu için 120 liraydı. İstavrit bol, fiyatı 80 lira. Palamut hiç yok, 2 gün önce vardı; tanesi 500 liraydı. Lüfer tane 200-250 lira, çupra ve levrek var ama balık normaline göre havalardan dolayı biraz az. Balık az olunca fiyatlar biraz yüksek oluyor. Vatandaşın alım gücü zaten az o yüzden 10 müşteriden 3 tanesi balık alıyor, 5 tanesi sorup gidiyor. Havalar düzelirse balık bollaşır, o zaman balık olur. Bugünden itibaren hava güzelleşiyor. Fırtına olmazsa balık bol çıkar. Balık bol çıkarsa, fiyatlar ucuzlar ve vatandaş hep balık yer." dedi.

"Bu sene çinekop ve palamudu unutun"

Balık piyasasının 2-3 gündür ucuzladığını belirten esnaflardan Ferdi Gök, "Havaların güzel olması nedeniyle şu an hamsi düştü. Fiyatlar şu anda normal. İstavrit 150 liradan 80 liraya düştü. Hamsi 120-130 liradan 80 liraya düştü. Barbunya var. Mezgit 250 liradan 200 liraya düştü. Lüfer tane 250-300 liraydı 170 liraya düştü. Palamut, çupra, levrek... Fiyatlar normal yani. Bu sene çinekop ve palamut bekliyorduk; çinekop, palamut yok. Havaların sıcak gitmesinden dolayı bu sene biraz kurak gitti; inşallah bir dahaki seneye." ifadelerini kullandı.

Kaynak: ilkha