25 Nisan günü İstanbul semalarında uçuş yapan jetler ve uçaklar vatandaşların gündeminde yer aldı. Gökyüzünde uçuş yapan jetlerin ardından vatandaşlar arama motorlarında İstanbul neden jet uçuyor?

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, TEKNOFEST 2023 için Atatürk Havalimanı'na uçarak geldi.

Uçuş sırasında Bayraktar AKINCI TİHA da eşlik etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek neden uyarı aldı? AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek neden uyarı aldı?

Baykar tarafından yüzde 100 öz kaynaklarla milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, TEKNOFEST 2023'e uçarak geldi.

Bayraktar KIZILELMA, AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nin de bulunduğu Tekirdağ'daki Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'ndan, TEKNOFEST 2023 çerçvesinde sergilenmek üzere Atatürk Havalimanı'na havalandı. Çorlu Atatürk Havalimanı'ndan saat 12: 32'de uçuşa başlayan Bayraktar KIZILELMA, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde iki kez alçak irtifa selamlama geçişi yaptıktan sonra saat 13: 09'da başarıyla indi. Bu uçuş ile Bayraktar KIZILELMA ilk kez test uçuşlarının yapıldığı havalimanından başka bir havaalanına uçarak intikal etti. Bayraktar KIZILELMA'ya uzak kol uçuşunda Bayraktar AKINCI TİHA eşlik etti.

Ayrıca bugün Türkiye'nin ilk jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "TEKNOFEST 2023 kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanına intikal eden Hava Kuvvetlerimize ait uçaklarımız, İstanbul Boğazı üzerinde selamlama uçuşu gerçekleştirecek. 13.30-13.45 ve 14.00-14.45 saatleri arasında gözünüz gökyüzünde olsun." ifadelerine yer verildi.