İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencisi Buse Ünal, bu yıl 18’incisi düzenlenen Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Moda Tasarım Yarışması’nda ikinci oldu. ‘Analog’ temasıyla gerçekleşen yarışmada, geleneksel Türk halılarının desenlerinden esinlenerek ‘Rug Reverie’ adlı koleksiyonunu oluşturan Ünal, 3 aylık çalışmasının karşılığını alarak ödüle ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Türk moda endüstrisine genç ve yenilikçi tasarımcılar kazandırmak için Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlediği yarışmanın final gecesi ve ödül töreni, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İzmir Ekonomili Buse Ünal, 10 başarılı tasarımcının finale kaldığı yarışmadan ikincilikle ayrılarak 75 bin liralık ödülün sahibi oldu. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Buse Ünal, sıra dışı çalışmasıyla büyük beğeni topladı.

Ayten Gökçer son yolculuğuna uğurlandı Ayten Gökçer son yolculuğuna uğurlandı

“Annem antikaya ilgi duyardı”

Böylesine saygın ve prestijli bir yarışmada ödül almanın kendisini gururlandırdığını belirten Ünal, “Koleksiyonum üzerinde yaklaşık üç ay süren, titiz ve kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdim. Tasarımlarımdaki el işçiliklerini, nakışları ve baskıları da kendim yaptım. Özellikle annem, antikaya ilgi duyar, bazı eski ürünleri ya da objeleri evimizde de kullanır. Yarışmanın temasının ‘analog’ olmasının yanı sıra biraz da bunun etkisiyle aklıma eski dönemler geldi. El işçiliğine ve özellikle eski dönemde yapılan sanatlara yöneldim. Geleneksel Türk halılarının desenlerini inceledim ve bunları tasarımlarıma aktarmaya karar verdim. İçime sinen, tam istediğim tarzda bir koleksiyon oldu. Emeklerimin karşılığını alarak ödüle layık görülmek, benim için çok özel, tarifsiz bir duygu” dedi.

İlk yarışma ilk ödül

Hayatında ilk kez bir yarışmaya katıldığını ve bundan da ödülle ayrıldığını ifade eden Ünal, “Bana güvenen ve bugünlere gelmemi sağlayan hocalarıma, aileme çok teşekkür ediyorum. Moda alanında fark oluşturan çalışmalara imza atmak hedefiyle projelerimi sürdüreceğim” diye konuştu.

Kaynak: iha