KREDİ KARTINA BORÇLANMAK

Bütçeniz dahilinde alacağınız şeylerin ödemelerini kredi kartları ile yapabilirsiniz. Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Ama limitiniz maaşınız demek değildir. Sakın hepsini harcayıp borç yapmayın. Limitinizi taksitle almanız gereken büyük ihtiyaçlar için kullanabilirsiniz.

7 Bin 500 TL'ye çalışacak yüzlerce Şoför aranıyor! 12 ay iş garantisi veriliyor 7 Bin 500 TL'ye çalışacak yüzlerce Şoför aranıyor! 12 ay iş garantisi veriliyor

SADECE ASGARİYİ ÖDEMEK 

Yapacağınız en kötü şey kredi kartınızın sadece asgarisini ödemektir. Bu şekilde borcunuzdan kurtulmanız üzerine eklenen faizler ile çok daha zor, hatta imkansız olacaktır. Kredi kartınız için aylık ödeyebileceğiniz bir alışveriş tutarı belirleyin ve bu tutardan fazla harcama yapmayın.

AVANTAJLARLARDAN YARARLANMAMAK

Çoğu kredi kartına yıllık belli bir bedel karşılığında sahip oluyoruz. Bankalar ise bu bedel karşılığında kartları daha cazip hale getirmek için müşterilerine pek çok avantaj sunuyor. Kredi kartınızın size neler sağladığını bankanızdan öğrenin ve bu hizmetleri kullanın. Bunlar için ödeme yaptınız.

LİMİTİ TAMAMEN DOLDURMAK 

Kredi kartı limitinizin çok yüksek olması, limiti kendi paranız gibi harcamanıza neden olabilir. Limit sizin paranız değil, harcarsanız ödeyemezsiniz. Ödeyemeyeceğiniz harcamalar yapmayın, kredi kartına borçlanmayın.

FAZLA KREDİ KARTINA SAHİP OLMAK

Fazla kredi kartı kullanmanıza gerek yok iki tane kredi kartı yeterlidir. Eğer farklı amaçlar için kullanmıyorsanız, kart ücreti ödememek için fazla kartları kapattırın. Fazla kredi kartı demek, fazla limit demek. Bunların hepsini harcamanız durumunda ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına giriyorsunuz.

NAKİT AVANS KULLANMAK 

Kredi kartından nakit para çekmenin sonucu çok büyük faizler ödemektir. Çok acil değilse en son tercih edeceğiniz yöntem bu olmalı. Birkaç günlük zor durumlar için kullanılabilir, ama alışkanlık haline gelmemeli.