Yeni başlatılan bir hizmet kapsamında kadınlara nakit para desteği sağlanıyor. Tamamen ihtiyaçların giderilmesi adına başlatılan bu destek paketine başvuruda bulunacak olan kadınlar anında 2 bin lira ödeme alıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen sosyal yardım modelleri arasında yer alan hizmetlerden birisi de dul ve yetim yardımı oldu. Annesini, babasını ya da eşini kaybetmiş olan kadınlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gereken şartların sağlanması durumunda 2 bin lira aylık maaş bağlanacak.

Dul ve yetim maaşı daha öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen sosyal yardım modellerinden biri olmakla beraber anne ve babasını kaybetmiş olanlar çocuklar ile eşini yitiren kadınlarda bu fırsattan yararlanabilecek.

para tl 200 tl

Ukrayna'dan bu sabah iki tahıl gemisi daha yola çıktı Ukrayna'dan bu sabah iki tahıl gemisi daha yola çıktı

Dul ve yetim maaşı için başvuru şartları

Dul ve yetim maaşı alabilmek için öncelikle vefat eden eşin 1800 günlük prim ödemesini tamamlamış olması gerekmektedir. Ayrıca vefat eden kişiden kalan maaşı alabilmek için ihtiyaç sahibi olan kişinin yeniden evlenmemiş olması da lazım. Bu şartları yerine getirenler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunabilirler.

türk lirası para tl hesap makinesi

Dul ve yetim maaşında ne kadar ödeme yapılacak?

Dul ve yetim maaşına başvuruda bulunan kişiler ne kadar aylık maaş alacaklarını sık sık merak etmektedirler.

Dul ve yetim maaşında ödeme dağılımı şöyle gerçekleşmektedir:

  • Sigortalı bir işte çalışmayan eşe: Yüzde 75
  • Sigortalı bir işte çalışan ya da emekli aylığı olan eşe: Yüzde 50
  • 1 çocuklu eşe: Çocuk yüzde 30, eş yüzde 60
  • 2 çocuklu eşe: Çocuklar yüzde 25, eş yüzde 50