Ankara'da 'TikTok' mesaisi Ankara'da 'TikTok' mesaisi

Alınan bilgiye bilgiye göre, "12.06'da yeni bir deprem oldu. Çok ciddi bir sarsıntı oldu." açıklaması yapıldı. Öte yandan gelen yeni bilgilere göre, çok sayıda hasarlı bina yıkıldı, arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı. Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar bölgedeki son durumu canlı yayınında anlattı.

Malatya'daki çalışmalarla ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Malatya' da saat 12.04 itibariyle 5.6 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. İlk belirmelere göre 22 binamız yıkıldı. 20 vatandaşımızı hemen hastanelere intikal ettirdik, 5 vatandaşımızı da enkazlardan kurtardık." dedi. AFAD Başkanı Yunus Sezer, "1 vatandaşımız hayatını kaybetti, 69 yaralımız var." ifadelerini kullandı.

AFAD, saat 12.04'te merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Deprem, yerin yaklaşık 6.97 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Depremde bazı hasarlı binaların çöktüğü öğrenildi. Sarsıntının Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere deprem bölgesi genelinde hissedildiği belirtildi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD Başkanı Yunus Sezer, "1 vatandaşımız hayatını kaybetti, 69 yaralımız var." ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZER'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Malatya'daki çalışmalarla ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Malatya' da saat 12.04 itibariyle 5.6 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. İlk belirmelere göre 22 binamız yıkıldı. 20 vatandaşımızı hemen hastanelere intikal ettirdik, 5 vatandaşımızı da enkazlardan kurtardık." dedi.

"ENKAZ ALTINDA BABA VE KIZ VAR"

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar deprem sonrası A Haber'e yaptığı açıklamada, "Şu anda yıkılan bir binanın enkazının başındayım. Maalesef burada çevredekilerden aldığım bilgiye göre Baba kız olduğunu söyledikleri iki kişi dört katlı bir binanın en üst katında enkazda olduğunu söylüyorlar.

Ekipler şu anda çok sessiz olmamızı söylüyorlar. İnşallah can kaybımız olmaz. 5-6 tane bina ile ilgili yıkıldığına dair bilgiler geldi." ifadelerini kullandı.

METAL FABRİKASI ÇÖKTÜ

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesi'ne bağlı Karaziyaret mahallesinde depremde hasar gören bir metal fabrikasında içeri giren işçilerin tencere tabak gibi eşyaları kurtarmak istedikleri sırada çökme meydana geldi. Olayda ilk belirlemelere göre 1 işçinin öldüğü, 4 işçinin yaralandığı bildirildi.

'TEYAKKUZ HALİNDEYİZ'

AFAD Başkanı Yunus Sezer deprem sonrası yaptığı açıklamada, "Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

Afet bölgesinde olan A Haber Mehmet Karataş'ın aktardığı bilgiye göre, "12,06'da yeni bir deprem oldu. Çok ciddi bir sarsıntının olduğunu sizlerle paylaşalım. Bulunduğumuz bu noktada vatandaşların da uzaklaşması için ekipler uyarılarını yaptı.

Özellikle bu nokta Altınşehir mevkisi ve karşımızda 3 ayrı blok site bulunuyor. Gözle görülecek şekilde sallandığını sizlerle paylaşalım." dedi.

Bölgeden A Haber muhabiri Barış Türel'in aktardıkları:

Burada konteyner kentte bir yayına hazırlanıyorduk deprem olduğunda hemen kendimizi sokağa attık.

Çadır ve konteyner kalan vatandaşlar panikle kendilerini geniş alan attı.

Kentte birçok hasarlı bina bu nedenle büyük bir korku oldu. Bölgede yaralar sarılmaya çalışılırken depremler de olmaya devam ediyor.

İnsanlar burada deprem korkusuyla yaşıyor ve kendini hemen dışarı atıyor.

Çocuklara destek olmak için psiko-sosyal destek ekipleri anında devreye girdi ve onlarla birebir ilgileniyor. Ağır hasarlı binalara girmek yasak. Bu nedenle bölgede güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Kesinlikle ağır hasarlı binalardan uzak durmak gerekiyor.

Yıkılan bir binanın olduğu yerdeyiz. Tevfik Temelli Caddesi üzerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 5,6 şiddetindeki depremde burada yer alan bir bina yıkıldı. 5 katlı bir bina çöktü ve içeride olan bir kişiden ses alındı. Buradaki vatandaşlar bir kadının uyumak için içeri girdiği söyledi. Ekiplerin arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Üzerinde çok fazla yük olmadığını öğrendik. Ekipler demirleri kesmek için kesici istedi. Vatandaşı çıkarmak için zamana karşı yarışıyor. Ekipler bütün binalarda kontrol sağlıyor. Enkaz altındaki kadını kurtarmak için çalışmalar sürüyor. UMKE, ambulans ve tüm arama kurtarma ekipleri burada.