Ülkenin gıda güvenliği otoritesi ve çevre ajansı tarafından sunulan plan kapsamında, domuzların ticari domuz yetiştiriciliği için "büyük tehlike" oluşturduğu gerekçesiyle Norveç'te 2 bin kadar yaban domuzu kesime tabi tutulacak.

Önlemler arasında, yaban domuzlarının 300 bin kadar olduğu tahmin edilen İsveç'ten, ülkeye geçişini önlemek için sınırın Norveç tarafında bir çit inşa edilmesi de yer alıyor.

Ciddi bir viral hastalık olan Afrika domuz ateşi, ağustos ve eylül aylarında Stockholm'ün 145 kilometre kuzeybatısındaki Fagersta yakınlarında, ölü yaban domuzlarında rastlandı.

Hastalık 2007 yılından bu yana Avrupa'da görülüyor.

Eski eşini öldürmekle suçlanan O.J. Simpson öldü Eski eşini öldürmekle suçlanan O.J. Simpson öldü

Norveç Tarım ve Gıda Bakanı Geir Pollestad, yetkililerin yaban domuzu sayısını mümkün olduğunca azaltmak için "yeni ve güçlendirilmiş önlemler" üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Norveç'te domuz vebasına yakalanırsak, bunun domuz üretimiyle uğraşanlar için büyük sonuçları olacak, ancak aynı zamanda enfeksiyondan etkilenen bölgelerde avlanma, orman işletmeciliği ve açık hava faaliyetlerine katılma konusunda da büyük kısıtlamalar getirecektir" açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: ilkha