Dolandırıcılar bu sefer reklam tuzağı ile iş başında. Güvenlik şirketleri arasında en popüleri Human Security tarafından yapılan araştırmanın detayları korkutuyor. Dolandırıcılar karmaşık bir algoritma kullanılarak mobil reklamlar üzerinden saldırıya geçiyor. Bunu henüz fark edebilmek mümkün olmuyor. Arka planda açılan reklamları tarayıcı geçmişinde görebilmek dikkatli gözler için bir yöntem olabilir.

MİLYONLARCA TELEFONA SIZILDI

Human Security şirketi tarafından yapılan incelemede Vastflux adı verilen bir dolandırıcılıkla milyonlarca vatandaşın telefonuna sızıldığını açıkladı. Bu program yalnızca bireysel kullanıcılar değil şirketlerin de hedefinde yer alıyor. Öyle ki bu tarz uygulamaları geliştiren kişiler dahi farkında olmadan bu tuzağın içine çekiliyor.

Buradaki tehlikeyi anlayabilmenin de bir yöntemi bulunuyor. İzlenen ilgi çekici reklam videosu tam bittiği düşünülürken ardı ardına buna benzeyen videoların reklamları gösterilmeye başlanıyor. 25’e kadar farklı reklam videosu arka arkaya gösterilebiliyor. Bu sayede her reklamın farklı karelerde gösteriliyormuş izlenimi verilerek ek ödeme alınabilmesi sağlanıyor. Özellikle reklam veren şirketler bu durumda mağdur hale geliyor.

VATANDAŞ KANDIRILDIĞINI NASIL ANLAYABİLİR?

Kişinin bunu fark edebilmesi için normal şartlardan daha hızlı şekilde pil ömrünün tükendiğini takip etmesi yeterli oluyor. Kullanıcı tek bir reklama tıkladığını sanarken arka yüzde onlarca sayfaya giriliyor ve bu da telefonun pil ömrünü tüketiyor. Human Security tarafından tespit edilen bu dolandırıcılık hamlesini yapan grup henüz açıklanmadı. Ancak elde edilen veriler 12 milyar farklı telefona ulaşıldığını da ortaya koydu.

Editör: Emel Kılıç