Portakal içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına yardımcı olan etkili bir meyve olurken, portakalın yeterli seviyede tüketilmesi son derece önemlidir.

C vitamini açısından zengin gıda olan portakal kabuğunun da pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan ve kullanım şekillerinden çoğu zaman pek çok kişinin haberi olmazken portakal kabuğunu kesinlikle çöpe atmayın.

portakal kabuğunun faydaları 1-1

İşte portakal kabuğunun kullanım alanları.

Portakal kabuğunun pek çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarından ilki portakalın kurutularak muhafaza edilmesidir. Kurutulan portakal kabukları bilhassa kış aylarında bitki çaylarının içerisine ilave edebileceğiniz oldukça güzel alternatifler arasında yer almaktadır.

Portakal kabukları aynı zamanda diş yüzeyinde oluşan lekelerin temizlenmesine ve dişlerin çok daha beyaz ve temiz bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.

Portakal kabuklarının bir diğer kullanım alanı ise şüphesiz peelingdir. Portakal kabuklarından peeling yapabileceğiniz gibi bu peeling sayesinde cildinizin pürüzsüz bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Editör: Medya Tilkisi