Ünlü K-pop yıldızı Park Bo-ram evinde ölü bulundu Ünlü K-pop yıldızı Park Bo-ram evinde ölü bulundu

Hapisteki Rus muhalefet lideri Aleksey Navalny'nin hayatını kaybettiği açıklandı.

Reuters'ın aktardığına göre açıklama, Navalny'nin bulunduğu Yamalo-Nenets bölgesi cezaevi servisi tarafından yapıldı.

Navalny, iki hafta kadar önce ilettiği mesada, Rusya'da mart ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde, Devlet Başkanı Vladimir Putin'i protesto etmek için seçmenlerden öğlen saatlerinde oy kullanmalarını istemişti.

Telegram hesabından paylaşımda bulunan Navalny, Putin'e karşı oy kullanmanın yeterli olmadığını söyleyerek, bu seçimlerde ilk defa uygulanacak elektronik oylama sistemine hile karıştırılacağını öne sürmüştü.

KREMLİN: ÖLÜM NEDENİYLE İLGİLİ BİLGİMİZ YOK

Kremlin'den yapılan ilk açıklamada Sözcü Dimitri Peskov, "Navalny'nin ölüm nedeniyle ilgili bilgimiz yok. Gerekli araştırmaları cezaevi yapıyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da şöyle konuştu: "Batı'nın Navalny'nin ölümüne doğrudan Rusya'yı suçlama şeklinde verdiği tepki, kendini açıklamaktır. Adli tıp sonuçları henüz açıklanmadı. Ancak Batı'nın şimdiden vardığı sonuçlar var."

NAVALNY'NİN YARDIMCISI: HENÜZ DOĞRULAYAMADIK

Navalny'nin yardımcısı Leonid Volkov ise yaptığı açıklamada, "Rus makamları Aleksey Navalny'yi, hapishanede öldürdüklerine dair bir itiraf yayınladı. Bunu doğrulamak için herhangi bir yolumuz yok" ifadelerini kullandı.

Devlet propagandasına inanmak için hiçbir dayanağımız yok" diyen Volkov, "Eğer doğruysa Putin Navalny'yi öldürdü demektir" diye konuştu.

Editör: Medya Tilkisi