Birsen Altuntaş'ın haberine göre ; FOX’un Gold Film imzalı dizisi Kızıl Goncalar’a RTÜK geçen hafta gelen şikayetler üzerine idari para ve 2 kez yayın durdurma cezası verilmişti.

Gelin dizisi 2.bölümde neler olacak? Gelin dizisi 2.bölümde neler olacak?

Kızıl Goncalar dizisi yayına çıkar çıkmaz olay oldu. Faniler adlı hayali bir tarikat ile seküler bir ailenin yollarının kesişme hikâyesini anlatan diziyle ilgili gelen şikayetler üzerine RTÜK anında ceza uygulaması başlatmıştı. Cezanın gerekçesi yayıncı kuruluş FOX’un sahibi olan Huzur Radyo TV Anonim Şirketi’ne tebliğ edildi. RTÜK’ün diziye kestiği idari para cezasının 9 milyon TL olduğu ortaya çıktı.

RTÜK’ün “Milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ilkesinin ihlali nedeniyle ceza uygulandığı belirtilen Kızıl Goncalar için hem FOX, hem de yapım şirketi Gold Film iki koldan hukuk savaşı başlattı. Önümüzdeki pazartesi gününe kadar mahkemeden “yürütmenin durdurulması” kararı alınamazsa “Kızıl Goncalar”ın yılbaşı tatili sonrası 8 Ocak’taki 3. Bölümü ekrana gelmeyecek. O akşam ve bir sonraki hafta RTÜK’ün yollayacağı belgesel yayınlanacak.

Editör: Medya Tilkisi