Rusya'da 3 gün sürecek seçimlerde, 1999'dan beri Devlet Başkanı ve Başbakan olarak görevde olan Putin'in 2030'a kadar iktidarda kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Rusya kontrolündeki Mariupol'de erken oylama bugün sona eriyor.

Bu yıl ilk kez hem sandık başında hem de elektronik ortamda yapılacak seçimler, 80'in üzerinde federal bölgede gerçekleştirilecek.

Rusya'nın 2014'te Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım'da, 2022'de ilhak ettiği Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde de halk oy kullanacak.

Eski Sovyet ülkesi Moldova da Moskova'nın bu hafta seçimler öncesinde ayrılıkçı Transdinyester bölgesinde oy pusulası basarak "yasaları çiğnediğini" kaydetti.

İran İsrail’e çok sayıda dron ile saldırı başlattı İran İsrail’e çok sayıda dron ile saldırı başlattı

Moldova'nın Avrupa yanlısı yetkilileri, Rusya yanlısı bölgede, altı oy verme merkezi açılması kararına karşı Rus büyükelçisini çağırdı. Merkezi hükümet, bu hareketin Kişinev'deki Rus Büyükelçiliğinde "sadece tek bir oy verme merkezinde oy kullanılmasına izin veren bir anlaşmayı bozduğunu" söyledi.

Büyükelçi ise bu şikayeti reddetti ve gazetecilere, Rusya'nın Moldova'da, çoğu ayrılıkçı bölgede yaşayan 250 bin Rus vatandaşın oy kullanmasına izin verdiğini söyledi.

Putin ise Rusları "vatanseverliklerini göstermek için" oy kullanmaya davet ederek, "Sizden oy vermeye gelmenizi ve sevgili Rusya'mızın geleceği için vatanseverlik ve yurttaşlık görevinizi ifade etmenizi istiyorum. Seçimlere katılmak vatanseverlik duygularınızı göstermektir" dedi.

Kaynak: ilkha