Sakarya’da havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü imhası için kamyondan indirildiği sırada patlayarak 3 askerin hayatını kaybetmesine neden olan olaya ilişkin görülen davada mahkeme, kararını açıkladı.

Kızının sınava yetiştirmeye çalışırken kaza yaparak hayatını kaybetti Kızının sınava yetiştirmeye çalışırken kaza yaparak hayatını kaybetti

Duruşma salonunda tutuksuz sanıklardan dönemin İl Jandarma Komutanı Albay C.Y., Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş A.G., Jandarma Yüzbaşı M.U.Y., müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu. Astsubay Kıdemli Başçavuş B.G. ise duruşmaya katılmadı.

Sanıkların ifadelerinin ardından mahkeme heyeti B.G.’yi ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma’ suçundan 8 yıl 10 ay 20 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Heyet, ayrıca sanıklar C.Y., M.U.Y. ve A.G.’nin ise beraatine hükmetti.

3 Temmuz 2020’de Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkiinde yaklaşık 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi yaralanmıştı. Patlamada hasar görmeyen patlayıcılar ise Taşkısığı mevkiinde 9 Temmuz 2020’de kontrollü imha edilmek istenmiş ancak yaşanan patlamada 3 asker hayatını kaybetmişti.

Kaynak: ilkha