Mike Tyson, tartışmasız  tüm dünyanın en iyi ağır sıklet dünya şampiyonu boksörlerinden. 2012 yılı itibariyle, 20 yaşında Uluslararası Boks Federasyonu (IBF), Dünya Boks Birliği (WBA) ve Dünya Boks Konseyi (WBC) unvanlarını kazanan en genç boksördür. 

İlk yılları
Michael Gerard “Mike” Tyson 30 Haziran 1966'da Brooklyn, New York'ta doğdu. Babası doğum belgesinde Percell Tyson olarak yazılmıştır, ancak Mike, Jimmy Kirkpatrick'i gerçek babası olarak kabul etmektedir çünkü Kirkpatrick, doğum sırasında annesi Lorna Smith Tyson ile birlikte yaşıyordu. Kısa bir süre sonra Kirkpatrick Mike'ı annesi, erkek kardeşi ve kız kardeşiyle birlikte terk etti.

Mike Tyson, yüksek suç bölgelerinin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyordu ve çok küçük yaşlardan itibaren suç la tanıştı. Küçük hırsızlıklara ve kavgalara düşkündü. Yüksek sesi ve peltek konuşması  sokakta yumruk  yumruğa tutuştuğu kavgalar ile dikkat çekmeyi başardı. 13 yaşına geldiğinde üç kereden fazla tutuklanmıştı. Boks becerilerini geliştirmeye başladığı New York, Johnstown'da  gözaltına alınması oldukça büyük tepki aldı. 

Aile Trajedileri
Mike sadece 16 yaşındayken annesi vefat ettiğinde, kendisi için gerçek bir baba figürü olan Cus D'Amato'nun gözetimine bırakılmıştı. D'Amato, genç Mike'ı kanatlarının altına alan ve gelecekteki şampiyonun potansiyelini gören bir boks antrenörüydü.Tyson'ın kız kardeşi 24 yaşında kalp krizinden öldü. Erkek kardeşi Los Angeles County-USC Tıp Merkezi'nde doktor asistanı oldu. O ve Mike, ziyaretleri seyrek olmasına rağmen birbirleriyle iletişim halinde kaldılar. Ayrıca üvey kardeşi Jimmy Kirkpatrick'in oğlu Jimmie Lee Kirkpatrick'i de her zaman destek vermeye devam etmiştir. 

Amatör Kariyer
1981 ve 1982'de Mike Tyson, Küçükler Olimpiyatları'nda Altın Madalya kazandı. Aynı zamanda 1984 Ulusal Altın Eldiven Şampiyonuydu, ancak sonunda Los Angeles'taki 1984 Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Henry Tillman'a  karşı iki amatör maçı  da kaybetti.

Tyson'ın Profesyonel Kariyeri
Mike Tyson'ın ilk profesyonel çıkışı 1985'te 18 yaşında bir boksör olarak gerçekleşti. İlk 19 profesyonel maçının tümü galibiyetle sonuçlandı ve bunlardan 12'si ilk rauntta nakavt ile aldı. İlk 28 profesyonel karşılaşmasının 26'sını nakavt veya teknik nakavtla kazanmaya devam etti ve bunlardan 16'sı maçın ilk turundaydı.

Tyson'ın ilk şampiyonluk maçı 1986'daki WBC Şampiyonası içindi. Rakibi, ikinci turda kolayca elediği Trevor Berbick'di. 1987'de James Smith konusunda oybirliğiyle alınan bir kararla WBA kemerini ekledi ve IBF şampiyonu Tony Tucker'ı oybirliğiyle başka bir sonuçla yendi. 

Bu unvan dövüşleri ve başarısı nedeniyle Tyson, Ring Magazine'de Yılın Boksörü  seçildi hem 1986 hem de 1988 yıllarında. 

Tyson İtibar Yaratıyor
Tyson'ın olumlu şöhreti, 1988'de hüküm süren ağır siklet şampiyonu Michael Spinks'in 91 saniyelik nakavtıyla başladı. Demir yumruk bokstaki yükselişini dokuz kez daha başarılı bir şekilde korumaya devam etti. Bunlar arasında İngiltere'den ünlü bir dövüşçü olan Frank Bruno'ya karşı zaferler ve 44 KO ile 69-6'lık bir kariyer notu derlemeye devam eden Larry Holmes vardı.

Tyson'ın hayatı, 1990 şampiyona maçında James "Buster" Douglas  ile kötüye gitti. Douglas, Tyson'ı yumruklayarak teslim oldu ve 10'uncu raund nakavt etti. Daha sonra, eski dünya şampiyonu bir geri dönüş girişiminde bulundu. 1991'de Donovan Ruddock'u iki kez yendi, ancak daha sonra ağır sıklet şampiyonu Evander Holyfield ile planlanan maçtan sakatlığı nedeniyle çekilmek zorunda kaldı.

Grace'den Tyson'ın Düşüşü
Bir yıldan kısa bir süre sonra, Tyson tecavüzden suçlandı ve mahkum edildi ve altı yıl hapis cezasının üç yılını  yattı. Bir başka geri dönüş girişimi, serbest bırakılmasının ardından geldi ve bir kez daha Frank Bruno ve Bruce Seldon'u yenerek WBC ve WBA şampiyonluklarını ele geçirdi.
 


2003 yılında iflas başvurusunda bulundu ve başka bir geri dönüş girişiminin ardından 2006 yılında profesyonel bokstan resmen emekli oldu.

Daha Sonra Profesyonel Kariyer
Tyson'ın en unutulmaz dövüşlerinden ikisi Evander Holyfield'di. 1996'da, çok sevilen Tyson, Holyfield'e yenildi ve 1997'deki rövanş maçında Tyson, Holyfield'ın kulağını ısırdığı için diskalifiye edildi.  

Milli Boks Antrenörü Oyuncu 

Serkan TATAR