Bu destek ödemeleri hakkında araştırmalar devam ederken ekonomik zorluklar yaşayan vatandaşlar devletin desteklerine başvuru yapmaya başladı. Aile Bakanlığının sosyal yardımları devam ederken kriterlere uygun olan ve başvuru sırasında IBAN numarası paylaşan vatandaşların hesabına 1.650 TL yattı. Bunun yanı sıra yeni başvurular devam ediyor ve başvuru yapıldıktan sonra onaylanırsa ödemeler peşine yapılacak.

DUYURU YAPILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu destek ödemeleri hakkında bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda şöyle denildi:

“Bu hizmeti kullanarak, ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici veya belirlenecek süreler için verilen ekonomik destek talepleri için ön başvuruda bulunabilirler.

Asgari ücrete ara zam iddiası! Kulislerde konuşulan rakam 10 Bin TL’yi aşıyor! Asgari ücrete ara zam iddiası! Kulislerde konuşulan rakam 10 Bin TL’yi aşıyor!

ÜÇER AYLIK SÜRE İLE İZLENİYOR

Bu hizmetten yararlandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilmektedir.”

Söz konusu destek başvurularına ise “https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru” web adresinden ulaşabilirsiniz.

SYDV’LERDEN DE BAŞVURU ALINIYOR

Aile geçiminde zorluk yaşayan vatandaşların SYDV’ler üzerinden farklı yardımlar için başvuru yapabilecekleri aktarıldı. Bunun yanı sıra söz konusu desteğin kişi bazlı değil aile bazlı olduğu ifade edildi.