Temmuz zammı ile yeni asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? Zamlı asgari ücret hangi ay alınacak?

Deterjan Pazarı'nda ne oluyor? 40 bin kişi mağdur iddiası Deterjan Pazarı'nda ne oluyor? 40 bin kişi mağdur iddiası

Milyonların merakla beklediği asgari ücret belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre asgari ücrete yüzde 30 zam gelerek 5500 TL çıkmıştı. Asgari ücretli "Temmuz zammı ile yeni asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? Zamlı asgari ücret hangi ay alınacak?" soruların yanıtını aramaya başladı. İşte konuya ilişkin merak edilen soruların yanıtı...

Temmuz zammı ile yeni asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak sorusu gündemdeki yerini koruyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen zamlı asgari ücret düzenlemesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Peki Temmuz zammı ile yeni asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? Zamlı asgari ücret hangi ay alınacak? Tüm bu soruların yanıtını sizler için derledik...

ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ'NDE DEĞİŞİKLİK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Temmuz zammı ile yeni asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? 2022 Zamlı asgari ücret hangi ay alınacak?

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretler Resmi Gazete'de yayımlanacak ve komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Temmuz zammı ile yeni asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? 2022 Zamlı asgari ücret hangi ay alınacak?

Önceki düzenleme, komisyonca belirlenen ücretlerin Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu.

Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni asgari ücret düzenlemesinden komisyonun belirlediği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte yararlanması sağlandı.

TAZMİNATLAR 1 TEMMUZ İTİBARI İLE GEÇERLİ OLACAK

Asgari ücretli veya asgari ücret zammı sonrası mevcut maaşı asgari ücretin altında kalan çalışanlar, 1 Temmuz ve takip eden günlerde işten çıkarılmaları halinde tazminatlarını zamlı asgari ücret üzerinden hesaplayıp alacaklar.