Uysal ailesinin bahçesinde güvercinlerle aynı kümesleri paylaşıp adeta kümes bekçisi olan sevimli tilki sağlığına kavuştuktan sonra ait olduğu doğaya salınacak.

Suluova’da 3 gün önce iki tilkiye araç çarptı. Biri telef oldu, diğeri yaralandı. Olayı gören arkadaşları daha önce benzer durumlarda hayvanlara yardım etmesiyle bilinen Sefa Uysal’a haber verdi. Geç saatlerde yavru tilkiyi evine götüren Uysal, komadaki hayvanı sobanın karşısına alıp sabaha kadar kendine gelmesini bekledi. Su ve süt verip toparlanmasını sağladı. Ayrıca hayvanlarına kullandığı ilaçlardan sürerek üzerindeki parazitlerden de arındırdı.

“Tilki kümes bekçisi oldu”

‘Umut’ adı verilen yavru tilki, köpek ve güvercinlerin bulunduğu bahçede kümese konuldu. Kısa sürede güvercinlere de alıştı. Bu durumu şaşıran 30 yaşındaki Uysal, “Doğada avcı olan tilki, bizim burada kümes bekçisi oldu” dedi.

“Doğa hayvanı doğaya aittir”

Amasya'da tıra ok gibi saplanan otomobil alev alev yandı: 1 ölü Amasya'da tıra ok gibi saplanan otomobil alev alev yandı: 1 ölü

Hayatını kurtardığı sevimli misafirini bir süre sonra ait olduğu doğaya salmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şubesi görevlilerine teslim edeceğini belirten Uysal, “Bu şekilde muhtaç hayvanlara sürekli yardım ediyorum. Tilkinin de hayatını kurtardığım için mutluyum. Tamamen iyileştikten sonra salacağız. Çünkü doğa hayvanı doğaya aittir” diye konuştu.

Kaynak: iha