Muğla'da 5.3 büyüklüğündeki deprem korkuttu Muğla'da 5.3 büyüklüğündeki deprem korkuttu

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın yüksek mimar-mühendislerinden olan Mutahhar Baykam hayatını kaybetti.

Bedri Baykam, annesinin ölüm haberini, "Değerli dostlar, sevgili anneciğim Mutahhar Baykam, 5 ay büyük bir mücadele verdikten sonra dün akşam, 94 yaşında aramızdan ayrıldı" sözleriyle duyurdu.

Baykam, Aslantaş, Yalçın ve Yağcı ailelerinin acısının büyük olduğunu söyleyen Bedri Baykam, "CHP eski Milletvekili ve Grup Başkan Vekili rahmetli babam Dr. Suphi Baykam’ın sevgili eşi, “Muni”si, ablam Hülya Aslantaş ve benim vefâkar anneciğimiz artık onun yanına gitti. İTÜ’nün 1952 mezunlarından, Cumhuriyet tarihimizin ilk kadın yüksek mimar-mühendislerinden, Piramid Sanat’ın kalbi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün duayen büyük destekçisi, güzel insan, bıraktığı değerli hatıralarla sonsuza dek aramızdan ayrıldı. Işıklar içinde uyusun, mekanı cennet olsun" ifadelerine yer verdi.

Cenaze namazı 7 Eylül'de Teşvikiye Camii'nde kılınacak

Annesinin cenazesinin 7 Eylül'de Teşvikiye Camii'nde kılınacağını belirten Baykam, "Cumhuriyet tarihinin 99 yıllık sürecinin neredeyse tümünü önce eşi, sonra da oğlunun siyasi mücadelelerinde içinden yaşamış, ödünsüz Atatürkçü, duruşundan hiçbir gün taviz vermemiş, ailemizin mütevazı temel direğinin cenazesi 7 Eylül 2022 Çarşamba günü, TEŞVİKİYE CAMİİ’nde kılınacak öğle namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecektir. Tüm sevenlerine ve dostlarımıza duyurulur" dedi.

bedri baykam annesi