Siyasi partiler kanununun değişeceğini söyleyen Gül, Meclis'in onay vermemesi durumunda partinin kapatılmayacağını her partiye hesabını vatandaşın soracağını belirtti.

Gül, HDP'nin de bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararına ilişkin "Kürt seçmenin iradesi kendindedir. Kimsenin ipoteği altında değildir" ifadelerini kullanırken seçimlere ilişkin gelen soruya "Sandıktan AK Parti'ye güçlü oy çıkacak" yanıtını verdi.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM

Gül'ün açıklamalarından satır başları şöyle; Büyük bir acı yaşadık, asrın felaketi. Olayın ilk anından itibaren devletimiz tüm unsurlarıyla, kurumlarımızla devlet-millet kaynamasıyla hep yanlarında olduk. Halen de vatandaşımızın yanındayız.Ben hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Bayramın ikinci günü Cumhurbaşkanımız Gaziantep'e geldi, Nurdağı'na ve 70 günde köye evlerini teslim etti vatandaşlarımıza. Yani evleri yıkılan vatandaşlarımız güvenli ve yeni evlerinde huzu içerisinde yaşayabilecekleri evleri teslim ettik. Çok mükemmel bir çalışma oldu. Yine köy evlerinin yapımı devam ediyor. Keza kalıcı konutlar da devam ediyor, büyük bir hızla sürüyor.

Vatandaşlarımızın hepsinin huzur içerisinde güvenli bir şekilde evlerinde olabileceği ana kadar bu çalışmaları yapacağız. Ve diğer yerlerde de yine daha sağlam yapılar, binalarla vatandaşlarımızın depreme dayanıklı bir dirençli şehir anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

FAHİŞ KİRA ARTIŞLARI

Kira artışları gerçekten biraz da haksızlık yapılarak, vatandaşlarımızı mağdur ederek bazı kişiler tarafından da suistimal edilmekte. Bu konuda çok ciddi şikayetler bizler de alıyoruz. Meclis açıldığında bu konuda yine ilave ceza yaptırımlarını da içeren düzenlemeleri yapacağız. Vatandaşımızı bu anlamda insafsız uygulamalara, yanlış uygulamalara asla izin vermeyeceğiz. Bu konuda her türlü düzenlemeleri yapacağız.

Astrolog Aygül Aydın ders kitabına konu oldu Astrolog Aygül Aydın ders kitabına konu oldu

MECLİS ÇOĞUNLUĞU SAĞLANABİLECEK Mİ?

Biz anketlere filan hiç bakmıyoruz. Çünkü en iyi anket vatandaşın kendisi, iradesi. Vatandaşımızın çok güçlü bir desteği var. Bu parti meselesinden öte memleketin, gençlerin, kadınların, ülkenin geleceği 20 yıldır yapılanlara göz öününde bulundurarak, 6'lı masanın da kendi tabiriyle 'kumar masası' diye tanımladığı bir yer var. Bu ülkenin geleceğini kumar masasına, bir sürprize, bir maceraya teslim edemeyiz.

'Yine AK Parti'ye, Cumhurbaşkanımıza destek vereceğiz' diye çok güçlü bir destek var, motivasyon var. Ben parlamentoda AK Parti'ye güçlü bir oyun çıkacağını hem de hükümette Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanımızın seçileğini görüyorum. Çünkü birisi uyumsuz olursa siyasal istikrarı da olumsuz etkileyecek. Vatandaş bu bilinçte. Elbette küskünlükler, kırgınlıklar olsa bile zaman içerisinde seçime doğru 'Yine AK Parti daha iyisini yapar. Bu sorunları çözer' anlayışı duygusu çok daha belirgin.

Bizler de hayat pahalılığıyla ilgili sorunların farkındayız. Vatandaşımızın hangi sorunlarını önümüzdeki dönemde çözeceğimizi vatandaşımızla paylaşıyoruz. Bu konuda da vatandaşımızın çok güçlü bir desteği var, iradesi var.

HDP'NİN KEMAL KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLEMESİ

Kürt seçmenin iradesi kendindedir. Kimsenin ipoteği altında değildir. Özellikle Doğu, Güneydoğu'da AK Parti öncesi eski Türkiye'de bir ret-inkar politikalarını, asimilasyon politikalarını hepimiz yaşadık. Bölgedeki vatandaşımız kendi kimliğini, kendi dilini kullanmaktan çok ciddi anlamda yoksun kaldı. Hatta bazı baskılara da maruz kaldı.

Tüm bunlara son verdik. Anasında gördüğü, bin yıllık coğrafyada kullaandığı dilini bilinmeyen bir dil olarak olan anlayışa son verdik. Kürtçe kanal, devletin resmi kanalı bugün TRT Kurdî yayın yapıyor ve bizim kardeşlerimiz bunu izliyor.

Kürtçe öğrenmek isteyenlere yine devlet öğretmen ataması yaparak eğitimler veriyor. Bir inkar politikası değil. Bu ülkede yaşayan, nerede doğmuş olursa olsun bu ülkenin gerçek sahibidir. Diliyle, kimliğiyle, yaşam tarzıyla, başı açığıyla, başörtüsüyle, bu ülkenin tapusu o vatandaşımızın elindedir.

Dolayısıyla bu anlamdaki ret politikalarını sona erdirdik. Ve Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tüm politikalar Kürt kardeşlerimizin nezdinde de bölgede de çok olumlu karşılandı. Hem kalkınma hamleleler, hem iş gücü oluşturma hem de siyasal adımlar anlamında çok önemli katkılar yapıldı.

"CHP, YILLARCA BİR MANTIK OLARAK KÜRTLERİN VARLIĞINI, KİMLİĞİNİ İNKAR EDEN BİR POLİTİKA İZLEDİ"

Vatandaşlar, özellikle CHP'nin bölgeye yapmış olduğu baskı ve totaliter yaklaşımın nelere mal olduğunu çok iyi biliyor. Bölge halkı CHP'den çok çekti. Kobani olaylarında CHP'den çok çekti. Evinin önünde çukur kazıp evine mahrem yerine giren HDP'nin siyasetine oradan destek çıkmaz. CHP yıllarca bir mantık olarak Kürtlerin varlığını, kimliğini inkar eden bir politika izledi. Yani hem CHP'den hem HDP'den çekti.

Ben HDP'ye daha önce oy vermiş kim olursa olsun bölgedeki vatandaşlarımızın da ülkemizin geleceği için huzuru için Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu hamlelerin yanında olacağını düşünüyorum ve görüyorum.

En büyük Kürt partisi de AK Parti'dir. Biz bölgeden de çok güçlü bir temsil alacağız. Dolayısıyla bu birliktelikten rahatsız olan çok ciddi bölgede vatandaşlarımız var. Ben daha olumlu bir desteği AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanımıza çıkacağını görüyorum, düşünüyorum.