Flash Tv’ de yayınlanan “Seyhan SOYLU ile AL SANA HABER”, Türk televizyonlarının en olaylı, sansasyonlu programı olarak zirveyi kimseye kaptırmıyor. Hafta içi her gün saat 15.30 – 17.30 arası canlı olarak yayınlanan programa her gün farklı ünlü simalar yorumcu olarak katılıyor. Neredeyse her yayında bomba haberlere imza atılıyor. Siyasetten magazine her şeyin konuşulduğu program “AL SANA HABER” zaman zaman kendi içinde de haber olmaya devam ediyor.

Bugün haber gündeminde, Hülya Avşar’ın yaptığı ekonomi yorumu ve “Gerekirse simit yenecek” sözleri vardı. Birçok kesimden tepki alan Hülya Avşar’ın bu yorumu “AL SANA HABER”in de gündemindeydi. Stüdyoda bulunan konuk yorumcu Nurcan Sabur da eleştirel bir cevap vererek: “Hülya burada modern Marie Antoinette konuşması yapmış, ekmek bulamazlarsa pasta yesinler gibi olmuş. Hülya kendini gündemde tutmak için stratejik pek çok şey yapar ve kendini medyada görmediğinde oturup hüngür hüngür ağlar.” yorumunda bulunurken diğer yorumcu Özlem Uçar: “Yalılarda oturup lüks arabalarla gezerken, bütün gün karides yiyip sonrasında ‘ay ben soğan ekmek yerim simit yerim’ gibi açıklamalar çok acı oluyor maalesef. Gariban üzerinden ekonomi dersi yapılmaz” dedi.

Seyhan Soylu Al Sana Haber Nihat Doğan (2)

Program yorumcusu Nihat Doğan ise: “Kardeşim ülkenin durumu ortada. Halk evine ekmek götüremiyor, halkımız geçinemiyor. Sn. Cumhurbaşkanımızda bizimde eksiklerimiz var diye açık açık söylüyor. Bu ülkeyi yönetenler bile hata yaptıklarını söylerken, benim ülkemin yalılarda yaşayan insanları da böylesine popülist söylemlerle halkın karşısında zalimin yanında oluyor. Halk aç demek çok mu zor? İşinize geldi mi Nas suresi üzerinden hareket ediyoruz. Allah’ın ayeti üzerineyse ben de söylüyorum. Hırsızların da elini kesin, fakirin, yetimin, garibin malına göz dikenin gözünü çıkarın ve bunu Allah için yapın. Ama işinize geldiğinde mücahit işinize gelmediğinde müteahhit olmayın.” yorumunda bulunurken Seyhan Soylu araya girerek “Ne demek Şeriat mı gelsin yani? Bunu mu istiyorsun? Bırakın bu muhalif sözleri. Demokratik ülkelerde böyle şeyler olabilir mi?” derken stüdyoda sesler ve tansiyon yükselmeye başladı.

Nihat Doğan: “Bu sözleri ben söylemiyorum. Cumhurbaşkanı söylüyor. Sen şu anda onu eleştiriyorsun. Ben Nas ayeti üzerine faizi yasaklayacağım diyor adam. Şeriat üzerine konuşuyor.”

Seyhan Soylu Al Sana Haber Nihat Doğan (4)

Seyhan Soylu: “Faiz oranlarını düşürsün diye yeni bir strateji belirlenmiş ve uygulanıyor. Ağzından bir tane kelime çıktı ama o anlamda söylemedi. Ayrıca bu şimdi ya da 20 sene öncesinden değil ki, Cumhuriyet kurulduğundan beri siyasette bu durumlardan nemalanan insanlar vardır. Burası İslam Cumhuriyeti değil ki. Sen böyle konuşunca insanlar şeriat istiyor diyecekler. “

Nihat Doğan: “Nas üzerine hareket etmek, Allah’ın ayeti üzerine hareket etmek demektir. Allah faizi yasaklamıştır. Ben de bu ayet üzerine hareket edeceğim diyor Cumhurbaşkanı. Yani şeriat üzerine hareket edeceğim diyor.”

Seyhan Soylu: “Cumhurbaşkanı doğru bir şey söylemiş” deyince Nihat Doğan: “Cumhurbaşkanı söyleyince doğru oluyor, Nihat Doğan söyleyince mi şeriat istiyor oluyorum” dedi.

Seyhan Soylu Al Sana Haber Nihat Doğan (1)

Soylu ise “Yok. Ben öyle algılamadım Cumhurbaşkanının söylemlerini.” derken Nihat Doğan ise: ” Allah yanlış yapmaz. Allah adaletten yanadır. Peygamber efendimizin hadisleri vardır. Giyinmek, barınmak ve yiyecek bunlar ortaktır, halkın malıdır bunları halka bedavaya vereceksin diyor” derken Seyhan Soylu araya girerek: “Ya ahkam kesmeyi bırakın Allah aşkına bu muhalif sözlerle toplumu gerdiniz. Bu konuyu kapatıyorum. Cumhurbaşkanına olan hassasiyetimi herkes biliyor. 84 milyonun da koruması gereken bir insan.” diyerek konuyu kapatmak istedi. Fakat sesler iyice yükseldi ve karşılıklı tartışmaya döndü.

Nihat Doğan: “Sen Peygamberden daha mı üstün görüyorsun Cumhurbaşkanını? Peygamberin hadisinden bahsediyorum. Bırakın bu adamları bu kadar ilahlaştırmayın. Peygamberi bırakıp Erdoğan’ı mı dinleyeceğiz? Sizin gibi dalkavuklar yüzünden bu adam ben yaptığı hatayı kabul etmiyor.”

Seyhan Soylu: “Aaa bana dalkavuk dedin. Yıllarca o zaman sen Cumhurbaşkanına dalkavukluk mu yaptın Beyaz Tv’ de? Önce AKP’liydin. Sonra MHP’li oldun Devlet Bahçeli’ye oynadın. Şimdi de HDP’ ye mi oynuyorsun? Ne dalkavukluğu ya bırakın Allah aşkına. AK Parti’ye niye oy verdin?”

Nihat Doğan: “Ben MHP’li olmadım. Ben Erdoğan’dan başkasına oy vermedim o dönem. Neden? Çünkü çözüm sürecinden dolayı savundum ben. Barışı getirecek diye.”

Seyhan Soylu: “Gelmedi mi barış? Bu ülkede barıştan başka ne var Allah aşkına?”

Nihat Doğan: “Gelmedi. Bizi kandırdılar.” derken sesler yükseldi. “Seyhan sen moderatörsün. Dinle. 100 tane marketin var hayat size güzel. İktidar tapıcılığıyla bu iş olmaz. Güçten yanasınız. Zalimden yanasınız. Fildişi kulelerinde oturanlardan yanasınız. Halktan yana olun. Millet geçinemiyor Seyhan. Güce tapıcısın sen” diyerek bağırmaya devam etti.

Seyhan Soylu da bağırarak: “Ben halktan yanayım. Ne alakası var. Ben hayatım boyunca halktan yana oldum. Sen AK Partiye yıllarca destek verdin. O da barış olsun kardeşlik olsun diye barış süresi başlatıldı. Gittiniz hendek kazdınız, hala şehit vermeye devam ediyoruz.” derken gerginlik daha da artmasın diye reklam arası verildi. Ancak reklam dönüşü Nihat Doğan seyirciye “Yalakadan moderatör olur mu diye size soruyorum?” deyince ortam yine gerildi. Seyhan Soylu; “Ama sen şimdi kaşınıyorsun. Senin her tarafını kaşırım ben. Biraz saygılı olalım. Moderatörüm diye susuyorum. Ben sana hakaret ediyor muyum? Ben senin HDP’ ye oy vermeni de anlarım. Kandil’le bağlantısını kessin. Bu ülkede HDP’ nin 6 milyon seçmeni var. Benim o insanlara laf söyleme hakkım var mı? Bilmem nerenizi de yırtsanız Erdoğan yine iktidara gelecek.” diyerek masaya vurdu.

Seyhan Soylu Al Sana Haber Nihat Doğan (3)

Nihat Doğan: Şu an yalakalık yapıyorsun? Mesele Kürtlere nasıl geldi?

Seyhan Soylu; “Ne Kürtleri ya? Bana bak ben Tuğba Ekinci değilim. Bu ülkede biz hepimiz kardeşiz. Kürtlerde benim canım. Bunu herkes bilsin. Beni hedef göstererek hareket etmeyin. Ben faşizan düşüncede değilim. Halkı savunacağım tabi, ben halkım.” dedi. Nihat Doğan ise: “Sen elit bir halksın. Her gün ayrı bir kürkle geliyorsun.” dediğinde Soylu çıldırdı. Soylu: “Siz para düşmanı mısınız? Sermaye düşmanı mısınız? Siz sermaye düşmanı olmasanız PKK yüzünden senelerce yol yapılamadı. Sağlık ocakları yapılamadı. PKK en çok Kürtlere zarar verdi. HDP düzgün bir parti olmuş olsaydı 14 Haziran’ da silahlarını gömer, demokratik zeminde hallederdi.” derken Nihat Doğan sakin olmaya davet etti ancak sözlerine “Gelin, Kralın sofrasında soytarı olacağınıza, halkın sofrasında kral olalım. Halktan yana olalım diyorum” diye devam edince Seyhan Soylu yine sinirlendi ve “Bak şimdi yine laf çakıyorsun. Dalkavuk dedin. Yalaka dedin. Şimdi de soytarı mı oldum. Ya sen ne zaman halktan oldun da şimdi halka oynuyorsun? diyerek karşılıklı tartışmalar devam etti.