Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Feyza Altun'un sosyal medya platformu üzerinden yaptığı yorum nedeniyle soruşturma başlattı. Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Feyza Altun ve taraf avukatları katıldı.

İrfan Değirmenci yeniden medyada ama bakın nasıl? İrfan Değirmenci yeniden medyada ama bakın nasıl?

feyza altun-3

Feyza Altun, mahkemede şunları söyledi: "14 yıldır avukatlık yapıyorum ve Türkiye'de şeriat değerlerine karşıyım. Olay gününde, kendi adıma kayıtlı sosyal medya hesabımda bir Farsça şiiri paylaştım. Ancak bu paylaşımı takiben bir bilinmeyen kişi, 'Feyza, şeriatı savunuyor musun?' şeklinde bir yorum yaptı. Bunun üzerine benim iddia edilen tweeti attım. Ancak hemen fark ederek silmek zorunda kaldım. Suç, bu tweeti yayarak gündeme getirenlerdedir. Türkiye'nin laik bir devlet olduğunu ve şeriat yönetiminin kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Din ve vicdan özgürlüğüme saygı duyulmasını talep ediyorum."

Savcı ise Feyza Altun'a 3 yıla kadar hapis cezası istedi.

Mahkeme heyeti, Feyza Altun'u "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Pişmanlık göstermediği için indirim yapılmadı.

Altun karara ilişkin sosyal medya hesabından, "Laik Türkiye Cumhuriyeti olmasa savcı makamında oturamayacak bir kadın savcı üst hadden cezalandırılmamı istedi. Pişman olmadığım için HAGB de atlanarak 9 ay hapis cezası verildi. Türkiye LAİKTİR LAİK KALACAK" paylaşımını yaptı.

Feyza Altun Hapis Cezası

Editör: Medya Tilkisi