Bakan Bilgin, canlı yayında 3600 ek gösterge hakkında tarih verirken yılın son aylarını işaret etti. Bakan Bilgin açıklamalarında Asgari ücret artışıyla birlikte memurların 300 ile 500 lira arasında statüye göre seyyanen zam olacağını ifade etti.

500 TL EK MÜJDESİNİ VERDİ

Bakan Bilgin açıklamalarında Enerji fiyatlarındaki artış kaçınılmaz olarak enflasyondaki artışın en önemli sebebi olarak ortaya çıktığını belirterek 300 ile 500 TL memur maaşına seyyanen yansıyacağını ifade etti.

Devlet elini fazlasıyla taşın altına koydu, çalışanları enflasyona ezdirmediğini belirten Bakan Bilgin en düşük memur maaşının 7 bin 500 TL olacağını memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceklerini bildirdi.

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Bilgin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Devlet 90 milyar vergi gelirinden çalışanlar için vazgeçti. Devlet elini taşın altına fazlasıyla koydu. En düşük memur maaşı 7500 liranın üzerinde olacak.

Türkiye Devleti çalışanlarını, emeklilerini korumak bilinciyle hareket etmektedir.

Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek.

Bugün zirveyi buldu ama enflasyonun kontrol altına alındığını Sayın Bakan söyledi. Aralık ayından itibaren enflasyon düşüşe geçecek. Çalışanları koruyacak tüm müdahaleleri yapacağız. ilave müdahaleler sosyal düzenlemeler yapacağız. Bu bizim çalışanlarımıza verdiğimiz sözdür.

Üç ayda bir zam yapalım diyenler var. Türkiye’nin enflasyonu talep enflasyonu değildir. Esas belirleyici olan dövizdeki artış ve enerji fiyatlarıdır. Dövize bir ülkede talep olmazsa o ülkede talep olmaz. Enerji fiyatları neden artıyor? Türkiye dışarıdan enerji satın alıyor.

AÇLIK SINIRI AÇIKLAMASI

Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira arasında 4 bin lira arasındadır.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Yüzde 30’luk zam (asgari ücret zammı) 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi. Türkiye, asgari ücreti tayin ederken bir çok sendikanın yaptığı toplu sözleşmenin üzerinde bir asgari ücret belirlemiştir. Bu da sevinçle karşılanmıştır. Türkiye 5 bin 500 lira asgari ücreti tayin ederken birçok sendikanın yaptığı toplu sözleşmenin üzerinde bir asgari ücret belirlemiştir.

Üç ayda bir zam yaparsak enflasyonun etkisi daha fazla olur. Altı ayda bir müdahele yaptık. Dövizdeki dalgalanmalar, tedarik krizi gibi konularda düzenleme olduğunda bunlara ihtiyaç kalmayacak. Biz yine asgari ücret görüşmelerimizi senelik olarak yapacağız, daha istikrarlı bir ortam olacak.

Türkiye, 6 milyar civarında iş verene destek verdi. Yaklaşık 100 milyar destek verdiğimizi söyleyebilirim. Bunu çalışanlarımız için yaptık.

O GÜNKÜ ŞARTLARDA DÜZENLEME YAPACAĞIZ

Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye’nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız.

Milyonlarca kişi emekli olacak! EYT’de yol haritası gözüktü Milyonlarca kişi emekli olacak! EYT’de yol haritası gözüktü

EYT İÇİN TARİH VERDİ

EYT meselesi tabi masamızda. Türkiye’nin her sorunu bizim önümüzde çalışılıp çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan tüm dosyaları çözeceğiz. EYT’de önümüzde olan dosyalardan bir tanesi. Alternatif maliyetleri ve alternatif çözüm önerilerini çözmeye çalışıyoruz.