Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, her koşulda stratejik ortak olan iki ülkenin karşılıklı fayda ruhu ile birlikte çalıştıklarını belirtti.

6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na 130'dan fazla Alman şirketinin katılacağını belirten Xi, bunun Alman şirketlerinin Çin'in kalkınmasına olan güvenini gösterdiğini söyledi.

Xi, Filistin meselesi ile Ukrayna krizini çözmek için güvenlik meseleleri hakkında daha derin düşünülmesi; ortak, kapsamlı, işbirlikçi ve sürdürülebilir güvenlik vizyonuna bağlı kalınması ve dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir güvenlik mimarisinin inşa edilmesinin teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, diğer ülkelerin güvenlik alanını daraltmanın ve bir tarafı desteklerken diğer tarafın meşru taleplerini görmezden gelmenin bölgesel dengesizliğe ve çatışmaların genişleyip tırmanmasına yol açacağını ifade etti.

Xi, hem Çin hem de Avrupa'nın çatışmalara arabuluculuk etmek, gerilimleri azaltmak ve bölgesel barış ve kalkınmayı teşvik etmede olumlu rol oynamak üzere birlikte çalışması gerektiğine değindi.

Kazakistan'da pansiyonda yangın: 13 ölü Kazakistan'da pansiyonda yangın: 13 ölü

Scholz ise ülkesinin Filistin'de devam eden çatışmalar ve Ukrayna krizine ilişkin görüşlerini aktarırken, Çin ile yakın iletişimi sürdürme arzusunu ifade etti.

Kaynak: