Çocuğu okula giden anneler için aylık 750 TL burs imkanı tanınıyor. Başvurular internet üzerinden yapılabileceği gibi, internet erişimi olmayanlar için il ve ilçe vakıflar genel müdürlüğüne başvuru imkanı da sunuluyor.

Burs imkanı ile ailelere nefes aldıracak destek

Çocuklarının eğitimi için her türlü fedakarlığı gösteren annelere devlet elini uzattı. Ortaokul ve lise ayrımı olmaksızın, çocuğu okula giden tüm aileler bu bursa başvurabilecek. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için sağlanacak olan burs miktarı, aylık 750 TL olarak belirlendi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, eğitim hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına öğrencilere finansal destek sağlayacak bir sistem oluşturdu.

KYK burs ve öğrenim kredisi başvuru sonuçları açıklandı KYK burs ve öğrenim kredisi başvuru sonuçları açıklandı

Nasıl başvurulur ve kimler başvuramaz?

Başvurular, VGM’nin resmi internet adresi üzerinden ve ayrıca il ve ilçe vakıflar genel müdürlüğünden yapılabilecek. İnternet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek başvurular için, başvuru formu ve kılavuzu finans7.com adresinde yer alıyor. Ancak, başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. VGM’nin resmi internet adresinde yer alan bilgilere göre, burs başvurularında bulunacak öğrencilerin kamudan karşılıksız eğitim yardımı ve burs almıyor olması, VGM’den muhtaç aylığı almıyor olması, resmi okullarda örgün eğitim görüyor olması ve Türk vatandaşı olması gerekiyor.

Değerlendirme süreci ve burs ödemeleri

Başvuruların ardından gerçekleştirilecek olan değerlendirme süreci ile ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler belirlenecek ve bu ailelerin çocukları için ayda 750 TL'lik karşılıksız burs ödemesi yapılacak. Bursların ailelere zamanında ve eksiksiz bir şekilde ulaştırılması adına yetkililer, sistematik ve düzenli bir çalışma içerisinde olacaklarını belirtti.