6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, yürekleri dağladı.

"Kirada yüzde 25 zam uygulaması uzatılmayacak" iddialarına açıklama "Kirada yüzde 25 zam uygulaması uzatılmayacak" iddialarına açıklama

Geniş bir coğrafyada hissedilerek toplam 11 ili vuran afet, 41 binin üzerinde can aldı. 

Devletin tüm imkanları ilk andan itibaren afet bölgelerine seferber edilirken, yurdun dört bir yanından gönüllüler de devlet el birliği ile bölge halkı için harekete geçti.

Bu kapsamda bakanlar da görevlendirildikleri şehirlerde çalışmaları yakından takip ederek katkı sağladı.

Afetzede aileye ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da afetten etkilenen illeri tek tek ziyaret etti.

Dün akşam saatlerinde depremin merkezi Kahramanmaraş'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada konteynerda kalan Aksu ailesini ziyaret etti.

Ziyaret nedeniyle büyük sevinç yaşayan aile, o anları anlattı.

"Yakınlarımızdan kaybımız oldu"

Baba Süleyman Aksu, depremlerde evlerinin enkaza döndüğünü belirterek, şöyle konuştu:

Çok kötü olduk. Ben 27 yaşındayım, bu çok büyüktü. Ölümü bekledik, kelime-i şehadet getirdik. Yakınlarımızdan kaybımız oldu. Çocuğumuz vardı evde 3 aylık. Onun yüzü suyu hürmetine diye yorumluyoruz. Biz çıktıktan sonra 4-5 dakika sonra tekrar deprem oldu, orada gitti.

"Çocuklarımıza hediyeler takdim ettiler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin konteyner ziyaretine ilişkin de konuşan Aksu, şu ifadeleri kullandı:

Çocukluğumdan beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayranıyım. Cumhurbaşkanını yakından görmek ve belki konuşma şansım olur diye mitinglerine giderdim. Dün bu da nasip oldu. Çocuklarımıza hediyeler takdim ettiler. Allah başımızdan eksik etmesin diyelim. Bizi buraya getirdiler çocuk var, sağlık durumu sıkıntı olmasın diye. Çadıra göre konteyner daha konforlu, daha iyi. Bir eksiğimiz yok çok şükür. AFAD, sağlık ekipleri bizi saatte bir kontrol ediyor, eksiklerimizi soruyor.

"Şu an burası çok güzel"

Deprem sonrasında çok zor günler geçirdiklerini ve 3 gün boyunca arabada yaşadıklarını belirten anne Hacer Aksu da şöyle konuştu:

Depremde çok zor bir gün geçirdik ve çadır kente yerleştik. Ondan önce de 3 gün boyunca arabalarda yaşadık. Bebeğimle beraber çok zor bir süreç geçirdik. Sonrasında bebeğim olduğu için bizi buraya getirdiler. Şu an burası çok güzel, bebek açısından da iyi, iyiyiz burada.

"Para verdi bana"

Ziyaret sırasında ağlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sarılan Hacer Aksu’nun yeğeni Enes Kaya da, “Annemlere yemek getirdiğimde onu gördüm sonra da dayanamadım hemen ona sarıldım. Para verdi bana sonra 15 dakika oturdu ve gitti.” dedi.

Editör: Emel Kılıç