Kaynak, stresin yönetilmesinde sağlıklı yaşam alışkanlıklarının, düzenli egzersiz yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve düzenli uyku düzeninin önemini vurgularken; ayrıca stresle başa çıkma konusunda destek almanın ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanın da önemli olduğunu ifade etti.

Bebek bağışıklığını güçlendiren 5 adım Bebek bağışıklığını güçlendiren 5 adım

Stresle birlikte kişilerin kötü alışkanlıklara yönelmesinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken Kaynak; sigara içme, uykusuzluk, kötü beslenme ve alkol kullanımı gibi alışkanlıkların kalp sağlığı üzerinde risk oluşturduğunu belirtti.

"Stres yönetimi ve sağlıklı yaşam çok önemli"

Günümüzde stresin sosyal yaşamın artık vazgeçilmez bir parçası haline geldiğine dikkat çeken Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çağdaş Kaynak, "Yoğun iş ortamı, aile sorumlulukları, mali zorluklar ve diğer birçok faktör, sosyal yaşamda artan stres seviyesine sebep olmakta. Ortaya çıkan stresin yönetilememesi ve kronik bir hale gelmesi durumunda da stresin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini görmeye başlıyoruz." dedi.

"Stres kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir"

Stresli durumlarda birçok kişinin sigara içme, uykusuzluk, kötü beslenme ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklara yönelebileceği ifade eden Kaynak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Öncelikli olarak, stres anında salgılanan kortizol ve adrenalin gibi hormonların kan basıncını artırarak kalp üzerinde olumsuz etkilerini uzun vadede görebilmekteyiz. Yine, stresle birlikte kişilerin kötü alışkanlıklar olan sigara içme, uykusuzluk, kötü beslenme ve alkol kullanımı gibi alışkanlıklara yönelmesi, stresin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarabilmektedir. Kötü beslenme alışkanlıklarının sonucunda, Tip-2 Diyabet gibi metabolik sendromlar, aşırı kilo ve yüksek kolesterol gibi durumlar, kalp damarları içinde plak oluşumlarına ve daralmalara yol açarak kalp krizi ve inme gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır."

"Birçok çalışma, stresin kalp ritim bozukluklarına, ritim düzensizliklerine ve kalp damar hastalıklarına yatkınlığı artırdığını göstermektedir"

Stresin yönetiminde zorluk yaşayan hastalarda kalp ritim problemlerine yatkınlık ve ritim bozuklukları, ritim düzensizlikleri gözlemlendiğini ifade eden Kaynak, "Aynı zamanda, akut stres anında kalp damarlarındaki kan akımının yavaşlamasına bağlı olarak kanda pıhtılaşmaya meyilli bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu durum, koroner kalp damar hastaları için ekstra bir yük getirebilir. Yine, uzun vadede kalp damarlarında bulunan endotel tabakasının iltihaplanmasına bağlı olarak koroner kalp damar hastalıklarının oluşum zemini, stres yönetiminin olmadığı durumlarda ortaya çıkabilir." şeklinde konuştu.

Stresin azaltılması ve kalp sağlığını korumanın yolları, öneriler ve uygulamalar

Stresin azaltılması ve kalp sağlığı üzerindeki etkilerin azaltılması için nasıl hareket edilmesi gerektiği noktasında önerilerde bulunan kaynak, "Burada vurgulamak istediğim en önemli husus düzenli olarak hastalarımızın fiziksel egzersiz yapmaları gerektiğidir. Çünkü fiziksel egzersizle beraber salgılanan endorfin düzeyleri hastalardaki stres ve kaygı düzeylerini azaltmaktadır. Bu anlamda hastalara faydalı olmaktadır. İkinci husus ise psikososyal destek ve danışmanlık almalarını önerebiliriz. Yine aile içinde veya dostlarıyla bireylerin kendi sorunlarını paylaşmaları stres düzeyini azalttığı görülmüştür. Zaman yönetiminin yapılması, işlerini planlarken belirli bir zamana uymak stres düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Derin nefes alma ve meditasyon uygulamalarının da kişilerde kaygı ve stres düzeylerini azalttığı tespit edilmiştir." diye kaydetti.

Kaynak: ilkha