Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklama yaptı: Mayıs ayı ile birlikte havaların ısınması beklenirken metrekareye 50 kilogram yağış düşeceği bildirildi.

Meteoroloji'den yeni hava durumu açıklaması geldi. 8 - 14 Mayıs 2022 tarihli hava tahmini için şu açıklama yapıldı:

Mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının batı kesimlerden başlayarak artacağı, ülkemizin iç ve batı kesimlerinde mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor.

Öte yandan kuvvetli yağış uyarısı da yapıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

Yağışların Van çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.Prof. Dr. Orhan Şen yaptığı son açıklamada "Yağış doğuya yaslandı. Batıda 3-4 gün yağış yok. Pazartesi akşamı ve Çarşamba günü 10'ar saatlik Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgesine yağış geliyor. Doğuda yağışa devam. Sıcaklıklar batıda ortalamada doğuda altında. Bugün Parçalı bulutlu İstanbul 19 İzmir 26 Ankara 18 Antalya 24 derece" ifadelerini kullandı.

Nisa Mihriban bebeği sokağa terk eden annenin ifadesinde önemli detayı Nisa Mihriban bebeği sokağa terk eden annenin ifadesinde önemli detayı

2-lL1H.jpg

Bugün sağanak yağış beklenen iller şöyle sıralandı:

Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Sinop, Sivas, Bingöl ve Şanlıurfa çevreleri

Marmara: Parçalı yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ege: Parçalı yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz: Parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu:Parçalı yer yer çok bulutlu, Sivas çevrelerinin yerel sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.