Yıllardır devam eden Yemekteyiz yarışması pek çok ünlü ismin ilk durağı. İşte bunlardan biri de şimdileri Masterchef Türkiye jüril üyeliğini yapan Şef Mehmet Yalçınkaya.

Yalı Çapkını dizisinin Pelin’i Buse Buçe Kahraman’ın menajerinden açıklama Yalı Çapkını dizisinin Pelin’i Buse Buçe Kahraman’ın menajerinden açıklama

Şef Mehmet Yalçınkaya'nın Yemekteyiz yarıimasındaki o halleri.

Masterchef Türkiye adlı yemek yarışma programında yarışmacılara karşı sert tavırlar sergileyen şef Mehmet Yalçınkaya'nın bir zamanlar Yemekteyiz adlı programda yarışmacı olarak yer aldığı ortaya çıktı. Mehmet Yalçınkaya'nın Yemekteyiz'deki hallerini görenler büyük şaşkınlık yaşıyor.

Acun Medya tarafından Tv8 ekranlarında yayınlanan ve kanalın en beğenilen programlarından biri olan Masterchef Türkiye isimli yarışma programında Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu ile beraber jüri üyeliği yapan Mehmet Yalçınkaya'nın geçmişte bir yemek programında yarışmacı olarak katıldığı öğrenildi.

Türkiye'nin en ünlü şeflerinden biri olan ve Masterchef Türkiye adlı yemek yarışma programında yarışmacılara karşı sert tavırlar sergileyen Mehmet Yalçınkaya'nın bir zamanlar Yemekteyiz adlı programda yarışmacı olarak yer aldığını öğrenenler büyük şok geçiriyor.

Yemekteyiz adlı yarışma programının o dönem yayınlanan ve Mehmet Yalçınkaya'nın da katıldığı bölümlerde ünlü şefler yarışmacı olarak kozlarını paylaşmıştı.

Executive şef Burçin Acar, Türkiye Avrasya Aşçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi executive şef ve aynı zamanda eğitmen Muhsin Ertürk, Türkiye Aşçılar Federasyonu üyesi ve Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği Yönetim Kurulu Eğitmen Şefi ve Şefler Platformu yönetim kurulu üyesi Erdem Dırbalı'nın yer aldığı yarışmaya Mehmet Şef, Türkiye Aşçılar Federasyonu üyesi, Euro Türk takım kaptanı ve 2008 Dünya Aşçılar Olimpiyatları A kategorisi dünya üçüncüsü unvanlarıyla katılmıştı.

MEHMET YALÇINKAYA KİMDİR?

1974 yılında Bolu'da doğan Mehmet Yalçınkaya, Fransa, İtalya, Katar, Almanya ve Yunanistan gibi dünyanın farklı yerlerinde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yaptı. Türkiye’de de Bodrum ve İstanbul’da birçok otel ve Restoranın mutfak şefliğini yaptı.

1988 yılında orta öğrenimini tamamlayan Yalçınkaya, mesleki kariyerinde Türkiye'nin üst düzey tesislerinde görev alırken aynı zamanda 2004 yılında İstanbul Yemek Akademisi'nde de insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı.

2005 yılında Amerika'nın ünlü gurme dergisi "Culınary" de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri 2007 yılında ise aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı.

Mehmet Yalçınkaya, Almanya'nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA Olimpiyade Der Köche A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü elde etti.

Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazanan Yalçınkaya, halen uluslararası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir. Yalçınkaya aynı zamanda farklı tatların buluşması olan "Fusion Mutfak" akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye'de ilk uygulayan cheflerden biridir.

2007 yılında Türkiye'de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştiren Yalçınkaya, 2008 yılında, Euroturkchefs Culinary Team adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla (Al Mırgab) dünya turuna çıkan Yalçınkaya, burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya ve Fransa'da çalışmalarda bulundu.

2010 yılında Heds Grup/Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok Internationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi olan Mehmet Yalçınkaya, şu anda TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef Türkiye adlı yarışma programında Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu ile birlikte jüri üyeliği yapmaktadır.