Mısırlı ve Rus yetkililere göre, Mısırlı yetkililer Perşembe günü bir Rus vatandaşını öldüren ölümcül köpekbalığı saldırısının ardından Mısır Kızıldeniz tatil beldesindeki bir plajın yakınında yüzmeyi yasakladı.

Olay, Mısır'ın doğu kıyısındaki popüler turistik şehir Hurgada'da meydana geldi.

Ünlü fenomen evinde ölü bulundu Ünlü fenomen evinde ölü bulundu

Rusya Başkonsolosu Viktor Voropayev, Rusya devlet kuruluşu TASS'a verdiği demeçte, 1999 doğumlu bir Rus vatandaşının "köpekbalığı saldırısı sonucu öldüğünü" söyledi.

TASS'ın aktardığına göre Voropayev, "Bu, Mısır'ın yetkili makamları tarafından doğrulandı" dedi.

Mısır Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Çevre Bakanı Yasmine Fouad olayı araştırmak için bir komite görevlendirdi.

Açıklamada, yerel makamlara "Kızıldeniz sahillerine gidenler için en yüksek güvenlik seviyelerinin uygulanması ve köpekbalığı saldırısı olayının tekrarlanmaması için mümkün olan tüm önlemlerin alınması" talimatı verildi.

Açıklamaya göre, uzman bir ekip olaya neden olan "Kaplan köpekbalığı""saldırmasının olası nedenlerini belirlemek ve daha önceki kazalara neden olan balıkla aynı olup olmadığını belirlemek için incelemek" amacıyla yakaladı.

Çevre Bakanlığı, Hurgada'nın kuzeyindeki Gouna ile güneyindeki Soma Körfezi arasındaki bölgede şnorkelli yüzme ve diğer tüm su sporları faaliyetleri dahil olmak üzere Cuma gününden itibaren iki günlük yüzme yasağı çıkardı.

Geçtiğimiz yıllarda, Mısır Kızıldeniz'inde birkaç benzer olay yaşandı.

Mısır Çevre Bakanlığı'na göre, 2022'de Mısır'ın Hurgada şehrinin güneyindeki Kızıldeniz'de köpekbalığı saldırılarında iki kadın öldürüldü.

2020'de Ukraynalı bir çocuk bir kolunu kaybetti ve Mısırlı bir tur rehberi bir köpekbalığı saldırısında bir bacağını kaybetti. Devlet tarafından işletilen Al-Ahram Online gazetesine göre, 2018'de bir köpekbalığı Kızıldeniz sahilinde bir Çek turisti öldürdü.