Milyarder girişimci Elon Musk, Ekim ayının sonunda sosyal medya devi Twitter’ı satın alma anlaşmasını tamamladı. Böylece milyarder, yaklaşık 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ın yeni sahibi oldu. Musk’ın Twitter’daki ilk faaliyetlerinden biri de şimdiye kadar yalnızca tanınmış kişilere verilen mavi tiki ücretli hale getirip herkesin kullanımına sunmasıydı.

Mavi Tik, geçtiğimiz Kasım ayında Twitter’ın ücretli abonelik sistemi Blue’nun kapsamına alındı ve aylık abonelik ücretini ödeyen herkese mavi tik verilmeye başlandı. Ancak satışın başlamasından sadece günler sonra Twitter, platformdaki mavi tikli sahte ve parodi hesapların çıkardığı kaos nedeniyle mavi tik satışlarını durdurdu ve verilen mavi tikleri geri aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü

Günler sonra Twitter, yeniden mavi tikleri kullanıcılara dağıtmaya başladı. Ancak bu defa bir değişiklik yapıldı. Sosyal medya devi artık sadece mavi tik vermiyor, sarı ve gri tikler de mevcut. İşletmeler sarı, devlet yöneticileri ise gri tik alıyor. Mavi tik ise tanınmış bir kişi olsun ya da olmasın Blue abonesi olan herkese veriliyor.

Twitter Blue Türkiye 1

TWİTTER MAVİ TİK TÜRKİYE’DE

Twitter’ın uzun süredir konuşulan bu mavi tik özelliği onlarca ülkede kullanılabilirken Türkiye’deki kullanıcılara sunulmamıştı. Ancak kısa süre önce Twitter’daki bazı kullanıcılar, Blue abonelik sisteminin görünmeye başladığını açıkladı.

Türkiye’deki bazı iOS (iPhone) ve masaüstü kullanıcıları, Twitter ana sayfasının yanında açılan menüde Twitter Blue sekmesinin de yer aldığını fark etti. Blue’ya ilişkin bilgilerin aktarıldığı bölümde abonelik hizmetinin aylık maliyetine ilişkin bir açıklama ise yer almıyor. Yani yalnızca Twitter Blue aboneliğinin sağladığı ayrıcalıklar, Blue abonelik sisteminin özellikleri açıklanıyor.

Peki, Twitter Blue özellikleri neler? En çok konuşulan Blue ayrıcalığı hesaplara mavi tik eklenmesi. İkinci bir özellik ise tweet düzenleme özelliği. Bir diğer özellik platformda daha az reklam gösterilmesi, yani Blue aboneleri Twitter’da gezinirken daha az reklamla karşılaşıyor. Bir başka özellik ise, Blue aboneleri daha uzun videolar yayınlayabiliyor. Ayrıca Twitter’a aylık ödeme yapan bu kullanıcılar platforma gelecek yeni özellikleri de herkesten önce test edebiliyor.

Twitter Blue Türkiye 2

TWİTTER MAVİ TİK KİMLERE VERİLİYOR?

Twitter, yaptığı bir duyuru ile mavi tik kriterlerini açıkladı. Mavi tik yani onay işaretini almak ve mavi tikinizi kullanmaya devam edebilmek için hesabınızın aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekiyor;

-Profil tam olmalı: Hesabınızın bir görünen adı ve profil fotoğrafı olmalıdır.

-Aktif kullanım: Twitter Blue'ya abone olmak için hesabınızın son 30 gün içinde aktif olması gerekir.

-Güvenlik: Hesabınız abonelik tarihinden itibaren 90 günden eski olmalı ve onaylanmış bir telefon numarasına sahip olmalıdır.

-Aldatıcı olmamalı: Hesabınızda profil fotoğrafınız, görünen adınız veya kullanıcı adınızda yakın zamanda herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

-Hesabınızda yanıltıcı veya yanıltıcı olduğuna dair hiçbir işaret bulunmamalıdır.

-Hesabınızda platform manipülasyonu ve istenmeyen e-posta ile ilgili herhangi bir işaret bulunmamalıdır.

TWİTTER BLUE ABONELİĞİ NASIL YAPILIR?

Twitter Blue ilk olarak iOS (iPhone) ve masaüstü (bilgisayar/web) kullanıcılarına sunuldu. Geçtiğimiz ay ise Android cihazlara geldi ve tıpkı iOS'ta olduğu gibi uygulama mağazası üzerinden ödeme yapılarak Blue'ya abone olunuyor.

Bununla birlikte, Apple'ın App Store'unda olduğu gibi Android cihazların uygulama mağazası Google Play üzerinden bir abonelik yapmak da 11 dolara mâl olacak. Twitter Blue abonelik fiyatı web yani bilgisayar sürümünde ise 8 dolar. Aradaki 3 dolarlık farkın Apple ve Google tarafından kesilen ve kullanıcıya yansıtılan komisyon ücreti olduğu biliniyor.

Twitter Blue'nun Türkiye fiyatları resmiyet kazanmasa da daha önce yaptığımız iki haberle hem iOS hem de Android fiyatlarını bulmuştuk. Ancak resmi olmadığının altını çizelim. Google Play Store'da Twitter uygulamasının açıklamasında uygulama içi satın alımlar kısmında 9,99 TL fiyatını görüyoruz. Bu, Twitter Blue'nun aylık abonelik ücreti olabilir. Yıllık aboneliğin Türkiye fiyatının ise 1,329,99 TL olduğu anlaşılıyor. Öte yandan, iPhone'lardaki App Store'da Twitter Blue'nun aylık abonelik fiyatı 249,99 TL.

Kaynak: Türkiye Gazetesi