İstanbul'da 30 Nisan 2022'de verdiği konser sırasında İmam Hatip Liselilere yönelik sözleri gerekçe gösterilerek yargılanan şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında savcı mütalaasını açıkladı.

Savcı Çolakoğlu hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini talep etti. Duruşma, Çolakoğlu'nun avukatlarının son savunmalarını yapmaları için 3 Mayıs'a ertelendi.

ÜÇÜNCÜ DURUŞMA BUGÜN GÖRÜLDÜ

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Gülşen Çolakoğlu katılmadı. Duruşmada, Gülşen'in avukatları hazır bulundu.

gülşen hapis

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşmada savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı, Gülşen Çolakoğlu'nun konser sırasında sarf ettiği sözlerinin kışkırtıcı ve düşmanca tutum ve davranışlar sergilemeye yönelik ifadeler içerdiğini, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici, ayrıştırıcı olduğu, nefrete yönlendirici nitelikte olduğu, halkın birbirine karşı düşmanlık uyandırmaya elverişli olduğunu belirtti.

Savcı konuşmaya ilişkin videonun da sosyal medya ve basın yayın organlarında yayınlandığını ifade ederek kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin oluştuğu gerekçesiyle Gülşen Çolakoğlu'nun "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

gülşen-5

"İMAM HATİP LİSELERİ BİR SOSYAL SINIF DEĞİLDİR"

Gülşen’in avukatlarından Altın Mimir, “Savcının mütalaasını dinlerken çok üzüldüm. Hepimiz hukukçuyuz, aynı fakültelerden mezun olduk. Müvekkilin üzerine atılı suçun hiçbir unsuru oluşmamıştır. Aleniyet oluşmamıştır. İmam hatip liseleri bir sosyal sınıf değildir" dedi.

“Müvekkilim için ‘katli vaciptir’ diyen şahsa takipsizlik kararı verilmiştir" diyen Mimir, "Ama müvekkilim yatarı olmayan bir suçtan tutuklanmıştır. Adalet karşısında herkes eşittir. Bu hukuki ilkelerin müvekkilime de uygulanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Medya Tilkisi