1000 yıllık bir geçmişe sahip olan büstiyer, ilk önce randevu evlerinde çalışan kadınlar tarafından kullanılmış. Bu dönemdeki kullanım amacı, göğüsleri kaldırmak ve vücudu toparlamaktır. Ayrıca tarihsel süreçte asiller tarafından tercih edilmemiş ve daha sonra vücudu saran özelliklerle üretildiği için rağbet görmüştür. Daha çok gömleklerle kombin yapılan büstiyer, 1800’lü yıllardan itibaren farklı model ve seçeneklerle günümüze kadar gelmiştir.

FLO’dan Yeni Sezona Damga Vuracak Koleksiyon! FLO’dan Yeni Sezona Damga Vuracak Koleksiyon!

Büstiyer Nasıl Kullanılır?

Büstiyer farklı tarz ve kombinlerde tercih edilebilmektedir. Günümüzdeki kullanım seçeneklerine bakıldığında daha çok kişisel zevklere göre değerlendirildiği görülmektedir. Bayanların zayıf görünmek için de kullandığı bu elbise, bel bölgesini daha ince gösterirken, göğüslerin de dolgun görünmesini sağlamaktadır.

Tercih edildiği ilk dönemlerde iç giyim ürünü olarak kullanılan büstiyer daha sonraları her alanda rağbet görmüştür. Uzun kumaşlı yelekler içine giyilebildiği gibi kabarık etekler üzerine de giyilebilmektedir. Ayrıca yüksek bel pantolonlarla kombin yapılarak da tercih edilmektedir.

Büstiyerin kullanım bakımından korselerle benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Halk arasında sutyen olarak tabir edilen büstiyer, göğüs bölgesinden başlar ve bel bölgesine kadar devam eder. Ancak sutyen sadece vücuttaki belirli bir bölgeyi kapatmak için kullanılır.

Kaynak: Tekstil Bilgi