AFAD merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay gelinen son nokta ile ilgili detaylı bilgi paylaşımı yaparken deprem bölgesi için canlı yayında toplanan “Türkiye Tek Yürek” kampanyasına dair önemli açıklamalarda da bulundu.

“Deprem bölgesinde oluşan enkazın %20’si tamamen kaldırıldı.” Bu paylaşımı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay AFAD Genel Merkezinden yaptığı konuşmada bildirdi. Oktay konuşmasının devamında: Türkiye Tek Yürek kampanyasında taahhüt edilen miktarın sadece 74 milyar 118 milyon 164 bin TL’sinin hesaba yatırıldığını” özellikle bildirdi.

“EKSİK KISMIN GÖNDERİLECEĞİNE İNANIYORUM!”

Canlı yayında ünlülerin katılımıyla beraber gerçekleştirilen Türkiye’deki tüm kurumsal ve özel firma sahiplerinin de desteklerini ilettiği yardım kampanyasında resmi olarak taahhüt edilen rakam gece sonunda 115 milyar 146 milyon 528 bin TL idi. Ancak Fuat Oktay açıklamasında Türkiye Tek yürek kampanyası kapsamında hesaba şu anda 74 milyar 118 milyon 164 bin TL aktarıldığı ifade etti. Oktay konuşmasının devamında: “Toplanan tüm yardım kuruşu kuruşuna afetzedeler için kullanılıyor” diyerek ekledi. Ancak arada eksik olan 41 milyar 028 milyon 364 bin TL’lik farkın nereye gittiği merak edildi.

Fuat Oktay: “Taahhüt edilen tutarın henüz AFAD hesabına aktarılmadığı görülüyor. Kalan kısmın önümüzdeki günlerde söz veren kişiler tarafından iletileceğine inanmaktayım. Buradan bir kez daha hatırlatmış olayım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Muhsin Yazıcıoğlu paylaşımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Muhsin Yazıcıoğlu paylaşımı

DEPREM BÖLGESİ NASIL DESTEKLENDİ?

Felaketten kurtulan vatandaşların hayata yeniden tutunabilmeleri için Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarımız sivil toplum örgütlerimiz ve yerel yönetimler gayret üstü bir çaba gösteriyor, diyen Oktay: “Önceliğimiz, beslenme, barınma ve şehirleri yeniden ayağa kaldırma çalışmalarıdır” dedi. AFAD kapsamında yapılan çalışmalarda toplanan yardım 22 milyar TL’yi aşıyor. Toplamda 30 milyar 795 milyon 500 TL olarak hesaplandı. 354 farklı noktada 437 bini aşkın çadır kent 240 farklı noktada 21 bini aşkın konteyner kuruldu.

Deprem bölgesine destek kapsamında “Evim Yuvan Olsun” kampanyası ile 15 binin üzerinde konut depremzede ile buluştu. Bu kampanyadan 6 bini aşkın vatandaş faydalandı. Hane başına 10 bin TL destek ödemesi kapsamında 1 milyon 376 milyar 947 bin farklı depremzedenin hesabına bu tutar aktarıldı. 2,5 milyon kişi için günde 3 öğün sıcak yemek sağlandı. 349 farklı seyyar mutfak kuruldu. 261 bin 757 aile için 15 bin TL taşınma ödemesi gerçekleştirildi.