Dilan - Engin Polat‘ın dosyasından çekilen avukat Çağdaş Çelik TELE1’de yayınlanan Burçin Atılgan'ın sunduğu "Haberin Olsun" programına konuk oldu.

Çelik “Kara para denen suçtan edilen mal varlığından aklanması suçunda avukatların böyle bir husustan bilgi sahibi olması halinde bildirime yükümlülüğü var. Böyle bir şey hissetsem bilsem yetkililere bildirme yükümlülüğüm var” dedi.

Eylül Öztürk'ten yurtdışı yasağı açıklaması "Ama ben zaten yurt dışındayım" Eylül Öztürk'ten yurtdışı yasağı açıklaması "Ama ben zaten yurt dışındayım"

SUÇLAR KANITLANIRSA NE KADAR CEZA ALIRLAR?

Dilan ve Engin Polat’ın haklarındaki suçlamaların kanıtlanması haline ne kadar yatacaklarını açıklayan Çelik, “İddianamenin en az 6 ayda yazılacağını düşünüyorum ilk celseyi 7-8 ay var. Tutuklu geçirecekler o süreyi. Kara para aklama suçu 6 ila 16 yıl arası görünüyor. Örgüt kurma 2 ila 6 yıl arasında vergi kaçırma suçu 2 ila 5 yıl arasında… Zincirleme olarak işlendiği kanıtlanırsa vergi kaçırma suçu 1/4 arttırım var… 20-25 yıla yaklaşan cezalar alabilirler…” diye konuştu.

Diğer fenomenler hakkında gelen soruyu yanıtlayan Çelik, ”Denetimleri sıklaştırmaları yeterli olacaktır. Mal varlığını sorgulamaya başlayabilirler. ‘Nerden buldun’ yasasının kaldırılması bu işlerin önünü açıyor olabilir. Bu insanlara mal varlıklarının kaynağı nerden geliyor diye sorulunca bir çok şey ortaya çıkacaktır.”