Diş ağrısı dişin etrafında veya içerisinde meydana gelebilir. Ağrı, donuk ve hafif bir sızlamayla kendini gösterebileceği gibi keskin ve şiddetli bir şekilde de hissebilebilir. Çürük olan dişin ağrısı ise daha şiddetli sızlar. Çürük diş ağrısı sebebiyle diş, çene ve kulakta şiddetli ağrılar oluşabilir. Şiddetli diş ağrısı, tüm dişlerde beliren zonklama, diş kökü ağrıması, ön dişlerde sızlama görülmesi oyuk diş ağrısı gibi sıkıntılar meydana gelebilir.

Çürük dişin oluşmasının en genel sebebi dişe yeteri kadar bakım yapılmamasıdır. Sabah uyanınca, gece yatarken ve yemek sonrasında dişlerin fırçalanması gerekir. Fırçalanmayan dişler üzerinde besinlerin oluşturduğu ince bir tabaka oluşur. Burada özenli bakım yapılmadığı taktirde dişe ulaşan her bir madde yapışma özelliğine sahiptir. Maddelerin kalınlaşmasıyla tabaka kalınlaşır. Bakteri oluşumu sonucu maddelerin birikmesiyle dışarı atık maddeler atılabilir. Böylece en dışta bulunan diş mine tabakası üzerinde tahribatlar görülür. İlk oluşum süreçlerinde onarılabilir bir konumdayken zaman geçtikçe onarılamaz hale gelebilir. Bu durumda erken görülüp müdahale edilmeye çalışılmalıdır.

Diş Ağrısı Nedir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer? » Akvadent

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir?

Karaciğer yağlanınca neler olur? Nasıl tedavi edilir? Karaciğer yağlanınca neler olur? Nasıl tedavi edilir?

Çürük diş ağrısı birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Bu durumda ne iyi geldiği yaşanılan hastalığın çıkış sebebine göre değişim gösterir. Bundan dolayı ilk olarak çürük dişin neden ortaya çıktığı araştırılmalıdır. Sebebi bulunan çürük diş ağrısına iyi gelebilecek doğal ve bitkisel yöntemler bulunması mümkündür. Sebebi bilinmeyen, oldukça sızılı ve şiddetli ağrılara sebep olan çürüklerde ise mutlaka uzman kontrolünden geçilerek iyi gelebilecek yöntem ve işlemler bulunmalıdır. Böylece hızla çözüm bulunarak çürüğe ve ağrısına müdahale edilebilir. Müdahalede bulunulmayan diş çürükleri, birçok probleme sebep olur. Bu durumda dişi kaybetmeye kadar sıkıntılı süreçler yaşanabilir. Bu durumda “Diş ağrısına ne iyi gelir?” soruları akıllarda yer edinmiştir. Çürük diş ağrısına iyi gelebilecek doğal ve bitkisel çözüm önerileri:

  • Diş ağrısına müdahale edilmeden önce ilk olarak uzman hekimlere başvurulmalıdır. Çürüğün sebebi, nasıl geçeceği belirlendiği taktirde dindirme yöntemleri uygulanabilir.
  • Dişin günlük bakımı aksatılmaması gerekir. Aksatıldığı taktirde çürük diş ağrıalrı oluşabilir. Günlük bakımı yapılan dişler daha sağlıklı ve dirençli olur.
  • Diş fırçasının şekli ve yapısı da oldukça önemlidir. Çürük diş ağrısı bulunması sebebiyle sert ve can yakıcı diş fırçaları kullanılmamalıdır. Bunun yerine yumuşak ve hassas diş etlerine uygun diş fırçaları tercih edilebilir.
  • Antrenman ve koşu, çürük diş ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Egzersiz sırasında vücut bolca endorfin üretir. Endorfinler, ağrı kesici olarak vücutta bulunur. Bu yüzden yoğun olmasa bile tempolu bir yürüyüş yapmak sızıyı azaltmada yardımcı olabilir.
  • Şekerli yiyecekler, aşırı sıcak ve soğuk içecekler diş ağrısını artırır. Bu ağrı ise çürük diş ağrısını daha da şiddetlendirip sızı hissettirir. Bu durumda bu tür besinler kullanılmamaya dikkat edilmelidir.
  • Çürük diş ağrısı, çiğneme gerektiren besin türleri tüketildiğinde şiddetlenebilir. Bu durumda ağrıya sebep olmayacak, fazla çiğnenme gerektirmeyen besinler tüketilirse ağrı şiddeti minalize edilebilir. Örneğin yoğurt, patates püresi, çorba gibi besin tüketimi ağrıyı eşik değerde tutabilir.